Egyes vélemények szerint Kína a fizika törvényeit használja a nyugati világ ellen, amely pedig mi nem képes lépést tartani vele. Kínai befektetéseiben és terveiben jól kivehető prioritások az űrkutatás és a hadsereg fejlesztése, ahogyan az is, hogy a félvezető-technológia terén még nem zárkózott fel teljesen.
Minden ország biztonsága nagy mértékben függ az adat-infrastruktúrájától és a kiberbiztonságtól, ezért a feltörhetetlen titkosítás nemzeti prioritássá tétele igencsak ésszerű.
A véletlen kulcs a titkosításban az aranymetszés
A QKD feltörhetetlenné tehet egy csatornát: nem titkosítási technikáról van szó, hanem egy véletlenszerű kulcs átviteli módjáról, amely garantálja, hogy azt harmadik fél nem képes lehallgatni. Megfelelően használva bármilyen üzenetet olvashatatlanná tehetnek az örökkévalóságig, függetlenül attól, hogy milyen új technológiák fejlődnek ki.
Nem állíthatunk minden adat mellé egy kvantumkulcsot?! De igen!
A QKD mindössze annyit tesz, hogy elküldi a kulcs másolatát, és jelzi, ha azt menet közben elfogták. Azonban a kvantumkulcsok csak akkor biztonságosak, ha soha nem használják fel őket újra.
Ez a gyakorlatban annyit tesz: minden adathoz új kulcsra van szükség. Vagyis: egy 10 MB-os fájl 10 MB kulcsot igényel, egy 10 MBps sebességű adatfolyamhoz 10 MBps sebességű kulcsfolyamra van szükség.
A QKD tehát megduplázza a szükséges sávszélességet bármilyen kapcsolathoz. A QKD úgy működik, hogy összekapcsolt fotonpárokat hoz létre, és matematikai úton állapítja meg, hogy a pár bármelyikét megfigyelték-e menet közben.
A kvantumkörnyezetben a megfigyelés nem feltétlenül tudatos megfigyelőt jelent, hanem az univerzum többi részével való bármilyen kölcsönhatást jelent. Ez pedig a kvantumszámítást is megzavarja, nem is akármennyire.
A fizikai infrastruktúra, amin a kulcsot küldik, meg is figyeli azt. Vannak módszerek a fotonáram megkonstruálására a tényleges lehallgatások észlelésére, de a végeredmény az, hogy hosszabb szálako sokkal nehezebbé válik a QKD használata. A kulcs bitsebessége hatalmas mértékben lelassul.
A QKD-ről szóló szakmai vitákben szinte soha nem szerepelnek számok. Mégis kiderült, hogy tavaly a QKD-vel védett kulcsbitfolyam 1000 kilométeres szálon történő sebességi világrekordja 10 000-szer gyorsabb volt, mint a korábbi világrekord. Az előző világrekord sajnos 0,0034 bit/másodperc volt. Az új rekord 34 bit/másodperc – ennél pedig egy rutinos titkárnő is gyorsabban gépel.
A QKD-ra jelenleg nem lehet országos infrastruktúrát építeni, leginkább csak két szoba összekötésére alkalmas. A nyilvános kulcsú titkosítások is biztonságosak, ráadásul soha nem továbbítják a privát kulcsokat. Végponttól végpontig szinte tetszőleges gyorsasággal működnek, nem duplázzák meg a sávszélességet, és nem igényel hozzáadott hardvert.
(kép: Dall-e)