Az OpenAI 40 milliárd dolláros befektetésre kapott ígéretet a SoftBanktól. A japán csoport által vezetett tőkebevonás így már 300 milliárd dollárra értékeli a ChatGPT-t fejlesztő céget – írta a The Guardian.
Irány az AGI
Az OpenAI szerint a finanszírozási kör lehetővé teszi, hogy tovább tágítsák az MI-kutatás határait. A SoftBank támogatása ugyanis utat nyit az AGI, vagyis a mesterséges általános intelligencia felé. Ezek olyan MI-rendszerek, amelyek szinte minden kognitív feladatban felveszik a versenyt az emberrel. De akár felül is múlhatják.
Az OpenAI intelligens chat-platformjának hetente több százmillió felhasználója van. Azt pedig Sam Altman vezérigazgató a grandiózus tőkebevonással egy időben közölte: a ChatGPT egyetlen óra alatt egymillió új felhasználót szerzett. A háttérben az új képgeneráló funkció indulása áll – a Ghibli-stílus újjáélesztésének jegyében.
Jönnek a dollármilliárdok
A SoftBank először tízmilliárd dollárt, majd bizonyos feltételek teljesülése esetén 2025 végéig további 30 milliárdot fektet az OpenAI-ba.
A legújabb tőkebevonási körben a japán cégcsoport a finanszírozás 75 százalékát adja. A fennmaradó negyeden a Microsoft, a Coatue Management, az Altimeter Capital és a Thrive Capital tech-befektetők biztosítják.
“Az MI az emberiség jövőjét alakító meghatározó erő” – mondta Masayoshi Son, a SoftBank elnök-vezérigazgatója. Márpedig a japán vállalatnak határozott szándéka, hogy teljes mértékben kiaknázza a benne rejlő lehetőségeket. Ebben pedig a jelek szerint az OpenAI lehet a partnere.
A nyílt forráskódú jószolgálat
Ugyanis az OpenAI-nak meg kell felelnie néhány kitételnek ahhoz, hogy hozzájuthasson ezekhez a hatalmas tőkeinjekciókhoz.
Az OpenAI azt is bejelentette, hogy egy nyitottabb generatív MI-modellt épít. A nyílt forráskódú térben ugyanis egyre nagyobb konkurenciát jelent a DeepSeek és a Meta, amelyek modelljei szabadon hozzáférhetők, és – ellentétben a ChatGPT-vel – módosíthatók. Az OpenAI egy “nyílt súlyú” modell bevezetésére készül, amelyet a felhasználók finomhangolhatnak.
Az OpenAI korábban a zárt, szabadalmaztatott modellek heves védelmezője volt. Ezek nem teszik lehetővé, hogy a fejlesztők saját céljaik szerint módosítsák az alaptechnológiát. Az OpenAI és a zárt modellek védelmezői – köztük a Google – gyakran kárhoztatták a nyílt modelleket, mint amelyek kockázatosabbak és sérülékenyebbek a rosszindulatú és nem amerikai kormányzati felhasználásra.
Az egykori társalapító Elon Musk felszólította az OpenAI-t, hogy térjen vissza a “gyökerekhez”. Vagyis, legyen újra az a nyílt forráskódú, biztonságra összpontosító “jószolgálati erő”, ami egykor volt.
A nagyvállalatok és a kormányok vonakodtak attól, hogy olyan MI-modelleket használjanak, amelyek felett nincs ellenőrzésük. Főként, ha az adatbiztonság aggodalomra ad okot. A Meta és a DeepSeek lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy letöltsék és módosítsák modelljeiket.
Olvadó GPU-k versenye
Az MI-piacon egyre élesebb a verseny. Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója nemrégiben közölte, hogy a Meta Llama nevű LLM-je elérte az egymilliárd letöltést. A DeepSeek olcsóbb R1 modellje januárban megrengette az MI-világot.
Az OpenAI pedig még mindig a ChatGPT legújabb képgeneráló funkcióinak sikerének örülhet. Igaz, ez az öröm nem maradéktalan. Altman azt is közölte, hogy az új képkészítő eszköz népszerűsége miatt a felhasználók túlterhelték az OpenAI grafikus feldolgozóegységeit.
A japán Studio Ghibli művészetét reprodukáló képek az új funkció elindítása óta egyre szaporodtak. Altman jelezte, hogy a funkció használata kevesebb korlátozással jár, és az eszköz a “kreatív szabadságot lehetővé tevő csúcspontot jelenti számunkra”.
Az OpenAI szóvivője egyben világossá tett, hogy továbbra sem engedik egyes, még élő művészek stílusában történő képgenerálásokat.