A projekt célja, hogy egy kiválósági központ és szuperszámítógépes infrastruktúra kialakításával bővítsék Szerbia MI-képességeit. Szerbia a kulcsfontosságú gazdasági ágazatokban kívánja erősíteni az MI alkalmazását. Ezen túl pedig az európai technológiát felhasználva fokoznák Szerbia digitális autonómiáját.
Mindenki szuperszámítógépe
Szerbia központi MI-gyára hozzáférést biztosít majd a megosztott erőforrásokhoz – írja a Techmonitor. Így például a számítástechnikai hardverhez, a szoftvereszközökhöz, a műszaki szakértelemhez és a szakképzett személyzethez.
A nemzeti MI-gyár szolgáltatásait közintézmények, a tudományos élet szereplői és vállalkozások is igénybe vehetik majd. A központ támogatást nyújt majd az MI-vezérelt megoldások fejlesztéséhez és bevezetéséhez olyan ágazatokban, mint az egészségügy, az energia, a közlekedés és a közigazgatás.
A szerb MI-gyár fejlett szuperszámítógépes rendszeren fog működni. Az alapokat a BullSequana XH3000 szuperszámítógép biztosítja, amely az Eviden franciaországi gyárt.
A rendszer akár 25 PetaFlops számítási teljesítményt nyújt majd, 300 GPU-t és 2,5 Petabájt tárolókapacitást tartalmaz.
A szuperszámítógép lesz majd a létesítmény központi infrastruktúrája, ez biztosítja majd az MI felhasználási esetek fejlesztéséhez és végrehajtásához szükséges számítási kapacitást.
Ugrás a jövőbe – Mistral-alapokon
A szerbiai projekt az Eviden BullSequana MI szoftverkörnyezetét is magában foglalja, amely az MI-alkalmazások fejlesztését felgyorsító eszközöket tartalmaz. Ez a környezet a Mistral AI generatív MI modelljeit integrálja a fejlett felhasználási esetekhez.
A hardver- és szoftverforrások mellett a projekt a franciaországi, csehországi és szerbiai Eviden-csapatok MI-szakértelmére támaszkodik.
“Ez a partnerség az Evidennel, Európa vezető szuperszámítógépes és MI-vel foglalkozó szereplőjével történelmi pillanat országunk digitális jövője szempontjából” – mondta az Informatikai és Elektronikus Hivatal igazgatója. Mihailo Jovanović szerint ez nem csupán egy technológiai ugrás, hanem az innováció előmozdítása. A projekt kulcsfontosságú lépés Szerbia jövőképének megvalósítása felé, összhangban az “Ugrás a jövőbe – Szerbia 2027″ programmal, valamint a további modernizációra, digitalizációra és az MI- alkalmazására vonatkozó tervekkel – fogalmazott Jovanović.
Az Atos 2023-ban alapította meg az Evident a big data, valamint kiberbiztonsági és felhőszolgáltatási divízióiból. A vállalat ma már több mint 47 országban van jelen.
(Kép: unsplash.com/Ismail Enes Ayhan)