Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Nagyot szigorított Svédország: percre pontosan előírták a gyerekek képernyőidejét

MEGOSZTÁS

A svéd egészségügyi hatóságok által közzétett legfrissebb iránymutatások szerint a kétévesnél fiatalabb gyermekeknek egyáltalán nem szabadna még képernyőre nézniük sem.

Komoly viták vannak a gyerekek képernyőidejét illetően, hiszen az idegrendszeri érést és a figyelmi képességeket is befolyásolja a képernyőhasználattal töltött idő, és önmagában már az eszköz használata is.

Svédország olyan komolyan veszi a fiatalok megóvását a túlzott internet és kütyühasználattól, hogy a hétfőn bejelentett iránymutatásban a svéd közegészségügyi hatóság, a Folkhälsomyndigheten előírja, hogyan kell a szülőknek szabályozniuk a képernyő előtt töltött időt.

Eszerint a két- és ötévesek naponta egy órát tölthetnek el képernyőnézéssel, míg a hat és 12 év közötti gyermekek maximum két órát. A 13-18 évesek körében a korlát napi három óra.

Jelentős csökkenéssel kell számolni

Ez jelentős csökkenést jelent a svéd gyermekek és fiatalok képernyőhasználati szokásait tekintve. A jelenlegi átlagos képernyőzés ugyanis 9 és 12 évesek esetében napi négy órát, a 17 és 18 évesek esetében pedig napi több mint hét órát tesz ki.

„Túl sokáig hagytuk, hogy a képernyők és az alkalmazások elrabolják az időt és a figyelmet annak rovására, amiről tudjuk, hogy a jó közérzethez szükséges. Tudjuk, hogy a digitális média használata negatív egészségügyi hatásokkal járhat, beleértve a rosszabb alvást és a depresszió tüneteit”

– mondta Jakob Forssmed szociális miniszter.

Hozzátette, hogy ezekkel az életkornak megfelelő ajánlásokkal fontos támogatást kapnak a szülők és gondviselők a digitális média egészségesebb, tudatosabb és felelősségteljesebb használatához.

A javaslatnak az is fontos részét képzi, hogy a gyermekek lefekvés előtt ne nézzenek kékfényt árasztó képernyőket, a hálószobában pedig egyáltalán ne legyenek digitális eszközök.

„A gyermekek egészsége fizeti meg az árát a technológiai cégek profitjának” – mondta Forssmed.

A felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt szóló iránymutatás motivációt és tanácsokat is tartalmaz, hogy hogyan gondolkodjanak a kérdésről.

Hogyan befolyásolja a fejlődő agyat a kütyüzés?

  • Idegrendszeri fejlődés

Ebben a korban az agy gyorsan fejlődik, és a képernyőidő befolyásolhatja az agyi kapcsolatokat. A túl sok képernyőidő csökkentheti azokat az időszakokat, amikor a gyerekeknek lehetőségük van felfedezni a környezetüket és interakcióba lépni másokkal, ami létfontosságú az agyi fejlődés szempontjából.

  • Figyelem és koncentráció

A gyorsan változó képernyőképek és a villogó fények túlzott stimulációt jelenthetnek a gyerekek számára. Ez ronthatja a figyelmi és koncentrációs képességüket, ami hosszú távon nehézségeket okozhat a tanulásban és a teljesítményben is.

  • Alvásminőség

A képernyő kék fénye gátolja a megfelelő melatonin termelést, ami az elalvás és az alvás minőségéért felelős.

  • Szociális készségek

A képernyőidő csökkentheti azokat az időszakokat, amikor a gyerekek személyes interakciókban vesznek részt, ami kulcsfontosságú a szociális készségek fejlődése szempontjából. A szemtől szembeni kommunikáció és a közös játékok segítik a gyerekeket az empátia, a problémamegoldás és a társas kapcsolatok kialakításában.

  • Motoros és szernzoros készségek

A képernyő előtt töltött idő kiváltja az aktív játékot, ami elengedhetetlen a szenzoros készségek fejlődéséhez. A futás, mászás, építés és rajzolás mind hozzájárulnak a gyerekek fizikai fejlődéséhez.

A különböző érzékszervek fejlődése, mint a tapintás, látás, hallás és mozgásérzékelés, szintén gátolva lehet a képernyőhasználat által. A gyerekeknek szükségük van a valós világban szerzett tapasztalatokra, hogy megfelelően fejlődjenek.

 

(Kép: pickpik.com)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!