A Fehér Házban a héten bejelentett vámok hosszú listája különösen keményen sújtja a vállalatot. Az új viszonossági vámkulcsok – az importált árukra kivetett adó a meglévő vámtarifákra válaszul – 34 százalékot érnek el Kína esetében. Ezzel a kínai árukra kivetett teljes vámtétel 54 százalékra emelkedne. Ez pedig teljesen felborítaná az Apple beszállítói láncát, amelynek középpontjában még mindig az ázsiai ország áll.
Újragondolt vámtérkép
A vámkötelezettség azonban az Apple más gyártóközpontjaira is kiterjednek. Ez pedig aláássa a Kínából való kivonulásra irányuló erőfeszítéseket – írta a Bloomberg. Bár a vállalat még mindig kínai gyárakban gyártja az Egyesült Államokban értékesített készülékeinek nagy részét, az Apple ma már több országban is rendelkezik gyártóbázisokkal.
Ahogy Trump vámjai teljesen új helyzetet teremtettek a globális kereskedelmi háborúban, a befektetők is egyre jobban aggódnak. Az Apple vonatkozásában egész pontosan az eredmények miatt. A cupertinói cég papírjai idén már több mint tíz százalékkal gyengültek. Ez részben a tech-papírok általános tőzsdei lejtmenetének tudható be.
A Fehér Ház közölte, hogy az új vámkulcsok április 9-én lépnek életbe. Az Apple képviselője ezt azonban nem kívánta kommentálni a hírügynökség megkeresésére.
Az új rendelkezések az Apple-t érzékenyen érinthetik, mivel számos más országból és régióból kell alkatrészeket beszereznie, amelyeket szintén vámkötelezettség sújt.
Fogyókúrán az aranytojást tojó tyúk?
Az új illetékek valószínűleg leszorítják az árréseket. A Bloomberg Intelligence elemzői nem számítanak arra, hogy az Apple áremeléssel ellensúlyozná a vámtarifák hatásait. A szakértők szerint ez nem lenne logikus lépés, pláne az ingadozó fogyasztói hangulat idején.
Az első Trump-kormányzat idején az Apple vezérigazgatója, Tim Cook meggyőzte az amerikai elnököt, hogy az iPhone-t és néhány más terméket vegye ki a vámok alól. Cook akkor azzal érvelt, hogy a vámok egy amerikai vállalatnak ártanának, a dél-koreai székhelyű Samsung Electronicsnak pedig kedveznének.
Idén az Apple is igyekezett keresni az új Trump-adminisztráció kegyeit. A cég a következő négy évre 500 milliárd dollárnyi befektetésre tett ígéretet – sőt, ezt az összeget az Egyesült Államokban kívánják elkölteni. A terv része például, hogy Texasban gyártanának MI-szervereket. Emellett nemrégiben egy arizonai létesítményben indult el a chipgyártás.
Az Apple ezen kívül szinte semmilyen tömeggyártást nem végez az Egyesült Államokban. A termékpalettán a Mac Pro az egyetlen, amelyet a cég úgy reklámoz, hogy az eszköz Texasban készült. Ez a Pro-modell egyébként csak limitált szériában kapható, és számos alkatrésze Kínából vagy egyéb importból származik.
Problémák a beszállítói láncban is
Az Apple kiterjedt kínai beszállítói köre szintén jelentős zavarokkal néz szembe az új vámok miatt. A főbb szerződéses gyártó partnerek részvényei is szinte szabadesésbe kezdtek.
A kínai akusztikai alkatrészgyártó, a Goertek tíz százalékkal gyengült a napokban és elérte az idei legalacsonyabb szintet. Ugyancsak tíz százalékkal esett a Luxshare Precision Industry kurzusa, a Lens Technology papírjai 10,6 százalékkal zuhantak be.
A Goerteket, a Luxshare-t és a Lens Technology-t gyakran a “három muskétásként” emlegetik az Apple beszállítói körében. Bár üzleti kapcsolataik konkrét részleteit sosem hozták nyilvánosságra, mindhárom cég érintett az iPhone-gyártásban.
Egyes sajtóhírek szerint Jeff Williams, az Apple operatív igazgatója a múlt héten felkereste a Goerteket és a Luxshare-t is.
Kína döntő szerepet játszik az Apple globális ellátási láncában, az iPhone-ok nagy részét ott szerelik össze. A vállalat legutóbbi beszállítói listája szerint a mintegy 200 beszállítóból 158-nak van Kínában gyártóüzeme.
Az Apple kínai ellátási lánca jól példázza a globalizációt, és kulcsfontosságú tényező a vállalat sikere mögött. Tim Cook vezérigazgató a múlt héten Pekingben Wang Wentao kínai kereskedelmi miniszterrel folytatott megbeszélésén azt mondta, hogy az Apple kínai jelenléte “mindkét fél számára előnyös együttműködést” jelent.
A minisztérium közleménye szerint megerősítette a vállalat elkötelezettségét a hazai ellátási láncba és kutatásba való befektetés, valamint az amerikai-kínai gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok előmozdítása mellett.
Trump döntése, hogy további 34 százalékos vámot vet ki Kínára, amely az amerikai kereskedelempolitika átalakítását célzó átfogó “felszabadulás napja” csomag része, olyan vámháborút váltott ki, amely a globális ellátási láncot fenyegeti.
Az amerikai elnök emellett 46 százalékos és 26 százalékos vámot jelentett be a Vietnamból, illetve Indiából származó termékekre – két ázsiai országra, amelyek arra törekszenek, hogy nagyobb részesedést szerezzenek az Apple szerződéses gyártási üzletágából.
A kínai kereskedelmi minisztérium jelezte, hogy Peking megtorló intézkedéseket foganatosít a legújabb amerikai vámok ellen, bár konkrétumokat még nem közöltek.