Little St. James egy kis sziget az Egyesült Államokhoz tartozó Virgin-szigeteken. A sziget 1998-tól 2019-ben bekövetkezett haláláig Jeffrey Epstein milliárdos üzletember tulajdonában állt.
Ismertté váltak a leggyakrabban használt útvonalak
A sziget vendégei a társadalmak legfelsőbb rétegeiből kerültek ki, épp úgy volt köztük ünnepelt celeb, mint valamely ország királyi családjának tagjai. Tulajdonosa csak úgy hívta a szigetet: Little St Jeff. A helybéliek pedig pusztán Pedofil-szigetnek nevezték.
Mint arról több orgánum is beszámolt korábban, a Virgin-szigetek főügyészének büntetőjogi beadványa szerint a sziget „tökéletes búvó- és rejtekhely volt, ahol zavartalanul folyhatott fiatal nők és kiskorú lányok szexuális kizsákmányolása, molesztálása és kereskedelme”.
Az ügyészi beadvány szerint „Epstein és társai elkerülhették, hogy a Virgin-szigeteki és szövetségi bűnüldöző szervek felfedezzék illegális tevékenységüket, és megakadályozhatták, hogy ezek a fiatal nők és kiskorú lányok elmenekülhessenek a szexuális ragadozók elől.”
Ilyen előzmények után kezdett nyomozásba a Wired magazin azon mobilcella-adatok alapján. Ezen adatok centiméteres pontossággal mutatták meg a látogatók mozgását, az épületekben és azok környékén, valamint azt az útvonalat, amit bejártak ahhoz, hogy eljussanak a szigetre.
A védelmi tárcához köthető, egykor Near Intelligence-ként ismert, ma az Azira nevet viselő adatbróker vállalkozás online felületein szabadon elérhetők voltak a mobilhálózati adatok – közölte a Wired. Eszerint a Near Intelligence 2016 és Epstein 2019-es letartóztatása között mintegy kétszáz mobiltelefon adatait rögzítette, és megmutatta, a vendégek hol töltötték a legtöbb időt a szigeten.
Epstein 1998-ban 7,95 millió dollárért vásárolta meg a Little St James szigetet. Csakhamar a mintegy 71 hektáros sziget lett Epstein lakóhelye is, ahol nem sokkal később már látogatókat is fogadott. A féktelen partiknak is hamar híre ment. Az ügyészség olvasatában persze ez már szexuális kizsákmányolásnak, valamint emberkereskedelemnek minősül.
A rejtélyes templom és a Lolita-expressz
A most bemutatott mobiladatok pontosan jelzik, hogy a vendégek a főépületben, a medencénél és a strandon is sok időt töltöttek. De ugyanígy megmutatják a rejtélyes Hilltop-templom helyét is, ami korábban is a találgatások középpontjában állt.
A megfigyelési adatok azonban nem korlátozódtak csupán a sziget területére – a látogatók érkezése előtt és után is mintegy félórás időtartamot ölel fel. Ezzel ismertté vált a látogatók útvonala.
Többen is a szomszédos St. Thomas szigeten szálltak le először a gépről, innen pedig Epstein saját járműveivel utaztak tovább. Az egyik ilyen a kétszáz férőhelyes Boeing 727 típusú magángép volt, amelyet csak “Lolita Expresszként” emlegettek.
Voltak, akik vízi úton folytatták az útjukat St. Thomasról – ők egy magánkikötőben szálltak hajóra a magánsziget felé. A kikötő társtulajdonosa szintén Epstein volt.
Ezen kívül Epstein egy helikopter-leszállót is kialakított a szigeten, saját járműarzenáljában legalább egy helikopter is volt, egy Sikorsky S-76.
A szigetnek egyébként még azután is számtalan látogatója volt, hogy Epstein 2008-ban bűnösnek vallotta magát és kiskorú kényszerítése miatt börtönbe is került.
Ahogy pedig a Wired a Near-adatok megszerzését visszafejtette, a megfigyelések azután is folytatódtak, hogy a látogatók elhagyták a szigetet és – feltehetően – hazamentek. A mobiladatok halmazából eddig 166 helyszínt határoztak meg az Egyesült Államokban – 26 államban összesen 80 várost. A legtöbb lokációs adat Floridában, Massachusettsben, Texasban, Michiganben és New Yorkban összpontosul.
A valószínűsíthetően látogatói lokációs adatok persze nem csupán az amerikai helyszíneket tartalmaznak. A Wired beszámolója szerint találtak geolokációs információt Ausztráliából, a Kajmán-szigetekről, de még az ukrán fővárosból is.
A szigorú európai adatvédelem sok adatot elfed
Különböző tanúvallomásokból és repülési adatokból is tudni lehet például, hogy Jean-Luc Brunel, aki Epstein üzlettársa volt egy párizsi modellügynökségben, szintén ellátogatott a szigetre. Feltehetően egyébként a világ legszigorúbb adatvédelmi szabályozásának számító GDPR miatt igen kevés megfigyelési adat gyűlt össze európai helyszínekről. Ez lehet a magyarázata annak, hogy a Near adatai főként az Egyesült Államokra koncentrálódnak.
A két szigetből álló St. James-szigetet egyébként tavaly májusban a milliárdos befektető, Stephen Decoff vásárolta meg 60 millió dollárért. A tervek szerint jövő év elejétől luxusnyaralóként működik majd a két sziget.