Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Mit ér a multicloud átjárhatóság nélkül?

MEGOSZTÁS

Nem véletlen, hogy egyre több informatikai vezető választja a multicloud stratégiát. Ahhoz a fajta rugalmassághoz azonban, amit a többfelhős modell kínál, nem árt néhány kulcsfontosságú kérdést tisztázni - így például az interoperabilitást.

A multicloud környezetek kezelése egyedi kihívásokat tartogat a CIO-k számára. Különösen így van ez, ha interoperabilitási és munkaterhelés-áramlási kérdések kerülnek szóba – mutat rá cikkében a CIO.com.

Sid Nag, a Gartner felhőszolgáltatásokért és -technológiákért felelős alelnöke szerint az interoperabilitás és a csatlakoztathatóság kulcskérdés a többfelhős modellt alkalmazó vállalatok többsége számára

„A valóság az, hogy mindezt összefűzni, mindezt instrumentálni rendkívül nehéz. Éppen ezért a többfelhős projektek gyakran kudarcot vallanak” – mondja Sid Nag. A szakértő szerint a felhőszolgáltatók jelenlegi kötegelt csatlakozási technológiái nem működnek jól. Ezek “kommunikációja” általában nem zökkenőmentes.

Mindez még nagyobb kihívást jelent a CIO-k számára, ha költséghatékony stratégiát szeretnének kidolgozni az egyes platformok egyedi előnyeinek kihasználására. Úgy, hogy mindeközben biztosítsák a rugalmasságot és a hosszú távú hordozhatóságot is a szervezet számára. A helyzetet pedig csak még tovább bonyolította a mesterséges intelligencia megjelenése.

Valós piaci igény a jobb átjárhatóság

A rendszerintegrátorok és a felhőszolgáltatók igyekeznek leküzdeni a multicloud interoperabilitási akadályait. Azonban a Gartner szakértője szerint az optimális megoldás az lenne, ha a nyilvános felhőszolgáltatók közvetlenül a felhő stack rétegébe építik be az API-kat. 

Egy API-kból felépített felhők közötti integrációs keretrendszer zökkenőmentesen összekapcsolhatná a nyilvános felhőket sok-sok felhő között – állítja a kutatócég.

Az Oracle másik irányban keresi a megoldást. A vállalat nemrégiben hozta nyilvánosságra terveit, hogy mély, zökkenőmentes kapcsolatot biztosítson az Oracle Cloud Infrastructure és az AWS között. De hasonló bejelentést már hallhattunk a Microsoft Azure és a Google Cloud kapcsán.

Az Oracle és az AWS között született megállapodás részeként az AWS dedikált infrastruktúráján elérhetővé tenné Oracle Autonomous Database adatbázisát. Vagyis, az  Oracle Database@AWS  lehetővé teszi az Oracle ügyfelei számára, hogy kihasználják a Database szolgáltatások és az AWS közötti nulla ETL integráció előnyeit.

Emellett az Oracle a Google-lal és a Microsofttal is összekapcsolási megállapodásokat kötött. Így a felhasználóknak nem kell fizetniük az adatoknak az Oracle Cloudból a Google-ba és a Microsoftba történő áthelyezéséért – mondta Adam Reeves, az IDC kutatási igazgatója. 

„Ha az Oracle hardvert és az Oracle Cloud egy részhalmazát mélyen az egyes hiperskalárok belsejébe tudjuk helyezni, az ügyfelek őrületes teljesítményt kapnak, amit az Oracle-nek az SAP vagy bármi más futtatásához kell. Ez az integráció egy mélyebb szintje” – állítja Rob Tiffany, az IDC kutatási igazgatója.

A hibrid felhőfaktor

Tiffany szerint a nyilvános felhők közötti valódi interoperabilitás potenciálisan API-kon vagy a különböző nyilvános felhők közötti adatintegráción keresztül érhető el. 

Az átjárhatóság másik eszköze a hub and spoke integráció az ügyfél privát felhője és egy vagy több nyilvános felhő között. Az IDC szakembere szerint ez életre keltheti a hibrid felhőalapú számítástechnikát. A multicloud általában csak a hibrid felhő egy bonyolultabb formája.

Az egyes nyilvános felhők által támogatott privát, dedikált hálózati képességek – az AWS Direct Connect, az Azure ExpressRoute, a Google Dedicated Interconnect és az OCI FastConnect – segítik a szükséges integrációkat.  Az adatközpontok „felhő-közeli” szereplői közé tartozik például az Equinix és a Digital Realty.

A HPE és a Dell a privátfelhő-szolgáltatók listájának élén áll, akik a vállalati ügyfelek interoperabilitási igényeit is kielégítik, többek között a felhőben lévő MI-munkaterhelések esetében.

A HPE például bejelentette az Nvidia-val közösen a HPE Private Cloud AI nevű privát felhőmegoldást, amely kulcsrakész megoldást kínál a CIO-knak a nyilvános felhővel összeköttetést biztosító privát felhő gyors telepítésére.

(Kép: unsplash.com/Bernd Dittrich)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!