Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

MI az a Q-csillag modell, amiért kirúgták Sam Altmant?

MEGOSZTÁS

Nem ismerjük a részleteket, de a világ egyik, ha nem a vezető mesterségesintelligencia-kutatásfejlesztő cégénél, az OpenAI-nál történt meglepő eseményeket, a CEO kirúgását, majd öt napon belüli újbóli megkoronázását sokan egy MI-modellel magyarázzák.

Képek: Wikimedia Commons

 

Az OpenAI igazgatótanácsa előbb kirúgta, majd a dolgozók lázadását látva, visszaültette székébe az emblematikus Sam Altman vezérigazgatót, és közben a vezetőség is átalakult. A váratlan, kaotikus eseményeket többféleképpen magyarázzák, az viszont biztos, hogy nem tettek jót a cég hírnevének. Közben pedig egyre több híresztelés, pletyka lát napvilágot a nagyhatalmú CEO körüli kavarásokról.

Az OpenAI kutatói állítólag forradalmit újítottak, de legalábbis nagyon komoly lépést tettek az oly gyakran „megénekelt”, titokzatos és sokaknak félelmetes általános mesterséges intelligencia (Artificial General Intelligence, AGI) felé – és ettől ijedhetett meg a vezetőség. Új módszert találtak hatékony MI-rendszer fejlesztésére, a modell elkészült, neve Q*, ejtsd Q csillag, és általános iskolai szintű matematikai feladatokat old meg.

 

Általános mesterséges intelligencia és általános iskolai matek

A vállalatnál többen látják úgy, hogy Q* megváltoztatja az emberrel minimum azonos intelligenciaszintű AGI-t célzó fejlesztéseket. De mi is ez a modell, és az általános iskolai matek miért lett hirtelen olyan fontos, mint a big data? És miért baj, ha az egyértelműen AGI felé „kacsingató” cég állítólag jóval közelebb is került hozzá?

 

 

Az AGI nagyon divatos koncepció, folyamatosan tudósít róla a média, a legoptimistábbak még erre az évtizedre, mások valamikor 2050 és 2200 közére prognosztizálják, míg a szkeptikus szerint soha nem valósul meg, mert az emberi intelligencia teljes komplexitásában nem ültethető át gépekbe – érvelnek. Kutatók pedig évek óta próbálkoznak matematikai problémákat megoldó mesterséges intelligenciákkal. A nagy nyelvmodellek (large language models, LLM), mint a ChatGPT és a GPT-4 alapdolgokat ugyan abszolválnak, de nem jók a matekban. Egyelőre se algoritmus, se architektúra nincs ezeknek a problémáknak az abszolválására. A mélytanulás (deep learning) és a transzformerek (egy neurálisháló-típus) kiválóak a mintafelismerésben, de ennyi nem elég.

 

Q csillag

A matematika mérföldkő a következtetésben. Ha egy gép jó benne, akkor másban, például kódírásban, újsághírekből való következtetések levonásában stb. szintén jó lehet.

Ha a Q* története tényleg igaz, akkor az OpenAI – Altman irányításával – nagyot lépett előre. A vállalat alapításánál viszont az MI potenciális egzisztenciális veszélye is szempont volt, és a vezetőség talán ezt látta a fejlesztésben, és ezért rúgták ki Altmant.

Persze az sem mindegy, milyen matekpéldákat old meg az MI, és nem valószínű, hogy hamarosan az AGI okozta fura szituációktól kellen rettegni – gondolják sokan.

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!