Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Már tapintani is tud a Meta robotja

MEGOSZTÁS

Nem számít nagy különlegességnek, hogy a robotok ma már képesek látni és hallani. Azonban a Meta MI-kutatói nemrégiben a tapintás képességével vértezték fel a robotokat.

A Meta alapszintű MI-kutatásokkal foglalkozó részlege, a FAIR (Fundamental AI Research) olyan eszközkészletet mutatott be, amellyel a robotok képesek felismerni azt, amit megérintenek.

Megérint a robotika

Ennek segítségével akár a legegyszerűbb robotkarok is elég érzékennyé válhatnának ahhoz, hogy károkozás nélkül kezeljenek kényes, sérülékeny tárgyakat.

A Meta által bemutatott Sparsh érintésérzékelő technológia segítségével az MI komolyabb adatbázis nélkül is képes érzékelni a nyomást, a textúrát és a mozgást. 

A Meta a GelSIght nevű céggel együttműködve hozta létre a Digit 360 nevű robotikus ujjat. Ez az egység pedig információt küld az MI-modellnek arról, hogy a robot mit érint meg. Mivel a Digit 360 szenzorai nagyon érzékenyek. Így az MI nem csak azt tudja meghatározni, hogy a robot mit érint meg, hanem megfelelő nyomást is képes kifejteni – vagyis képes felemelni, forgatni a tárgyat.

A robotkéz többi részéhez a Meta a Wonik Robotics-szal közösen létrehozta a Plexus nevű rendszert. Ebben már több érintés-szenzort helyeztek el, amelynek eredményeként a Plexus le tudja utánozni az emberi érintés-érzékelést a törékeny vagy kényelmetlen tárgyakhoz. 

A tapintó szenzorokkal felvértezett robotkéz számtalan módon hasznosítható. Az MI-vel összekapcsolva képes értelmezni a szenzorból érkező jeleket. Ezzel akár olyan robotsebészeti asszisztensek is fejleszthetők, amelyek képesek érezékelni a test apró változásait. De ezen túl gyorsan, pontosan, de főleg gyengéd mozdulatokkal képesek reagálni.  Az érintőszenzoros, intelligens robotok emellett akár kényes eszközök  – törés nélküli – gyártására is alkalmazhatók. 

Mint arra a Techradar is emlékeztetett beszámolójában, a Penn State Egyetem kutatói nemrégiben bemutattak egy elektronikus nyelvvel összekapcsolt MI-modellt. Ez képes az ízérzékelés szimulálására, amely elég jó ahhoz, hogy felismerjen apró különbségeket egyes ízek között. 

Eközben az Osmo nevű cég MI-modelleket tanított arra, hogy az emberi szaglást is felülmúló érzékelést. Az MI elég pontosan képes elemezni egy illatot ahhoz, hogy akár újra is alkossa azt – emberi beavatkozás nélkül.

(Kép: Dall-e)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!