Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Már az airfryer is kémkedik?

MEGOSZTÁS

Az elmúlt év legnépszerűbb konyhai kisgépe kellemetlen gyanúba keveredett, ami mostanság számtalan elektronikai eszközt érint. Még azt is, ami látszólag képtelen a lehallgatásra vagy megfigyelésre.

A Which? az Egyesült Királyság egyik fogyasztóvédelmi szervezete, a legfrissebb tanulmányában arról számol be, hogy a közkedvelt és szinte minden otthonban fellelhető airfryerek, nemcsak finom falatokat készítenek.

A brit piacon – és itthon is – kapható márkák közül több kategóriában (beleértve az adatbiztonságot, átláthatóságot) pontozta az airfryereket. Ezek közül három nemcsak a modell még a felhasználók tartózkodási helyét is tudni akarta.

Adatgyűjtés, átláthatóság nélkül

A Which? arra jutott, hogy a gyártók szinte mindenféle kontroll nélkül gyűjtik a felhasználó adatait. Ezutóbbi merész kijelentésnek tűnhet, hiszen a legutolsó dolog, amit az otthoni airfryer gondolunk az, hogy lehallgat. Ugyanakkor a legnépszerűbb márkák „okos” forró levegős sütői WiFi-re kapcsolhatók, és mobilalkalmazással is vezérelhetők.

Lássunk néhány példát:

  1. Xiaomi – A Xiaomi Smart Air Fryer például Wi-Fi-képes, és a “Mi Home” alkalmazáson keresztül távolról vezérelhető. Az alkalmazás lehetővé teszi, hogy a felhasználók recepteket kövessenek, beállítsák a sütési időt és hőmérsékletet.
  2. Philips – A Philips Airfryer szériája is rendelkezik okos funkciókkal, például a “NutriU” alkalmazás segítségével, amely számos receptet és egyéb hasznos funkciókat kínál. Az alkalmazás lehetővé teszi a készülék távoli vezérlését és az étkezési preferenciák személyre szabását.
  3. Tefal – A Tefal ActiFry okos légsütői szintén telefonos alkalmazással működnek. Az ActiFry alkalmazás lehetővé teszi, hogy a felhasználók egyedi recepteket kövessenek, és figyelemmel kísérjék a sütési folyamatot.
  4. Ninja – A Ninja Foodi forró levegős sutői szintén kompatibilisek telefonos alkalmazásokkal, és lehetőséget adnak a felhasználóknak, hogy a “Ninja Kitchen” alkalmazás segítségével távolról irányítsák eszközüket és új recepteket találjanak.

A WiFi-re csatlakoztatott aifryerhez tartozó telefonos az alkalmazások pedig már a letöltés nulladik pillanatában engedélyeket kérnek, hangvezérléstől kezdve az okos funkciókon keresztül az automatikus frissítésekig.

A Which? például arra hívta fel a figyelmet, hogy a vizsgált airfryerek közül a Xiaomi márkájúak például adatokat küldtek kínai szerverekre. Utóbbit a cég adatvédelmi nyilatkozatában meg is említette. A Xiaomi reagálva a kutatás eredményeire azt mondta, hogy a forró levegős sütő nem rendelkezik olyan funkcióval, amely közvetlen hangvezérlést vagy videohívást támogatna.

Nem csak az airfryer figyel

Az adathalászat problémája nem csupán a légsütőket érinti. A Which? beszámolója szerint olyan háztartási eszközök, mint az okoshangszórók, okos kapucsengők, tévék és mosógépek is gyűjtik a felhasználói adatokat. Az LG mosógépei például akár a felhasználók nevét, születési dátumát, e-mail címét, telefonszámát és pontos tartózkodási helyét is kérik. Az LG szerint azonban minden termék manuálisan is használható, és a felhasználóknak lehetőségük van az adatmegosztási funkciók szabályozására.

Hogyan védekezhetünk?

Ahogy az okoseszközök mindennapossá válnak, fontos, hogy tisztában legyünk az adatvédelmi beállításokkal. A személyes adatok védelme érdekében az okoseszközök mikrofonjainak használatát célszerű korlátozni, letiltani a „stalkerware”-t (kémprogramokat), és minimalizálni a hangalapú asszisztensek használatát.

 

(Kép: Fiona Moore/flickr)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!