A Which? az Egyesült Királyság egyik fogyasztóvédelmi szervezete, a legfrissebb tanulmányában arról számol be, hogy a közkedvelt és szinte minden otthonban fellelhető airfryerek, nemcsak finom falatokat készítenek.
A brit piacon – és itthon is – kapható márkák közül több kategóriában (beleértve az adatbiztonságot, átláthatóságot) pontozta az airfryereket. Ezek közül három nemcsak a modell még a felhasználók tartózkodási helyét is tudni akarta.
Adatgyűjtés, átláthatóság nélkül
A Which? arra jutott, hogy a gyártók szinte mindenféle kontroll nélkül gyűjtik a felhasználó adatait. Ezutóbbi merész kijelentésnek tűnhet, hiszen a legutolsó dolog, amit az otthoni airfryer gondolunk az, hogy lehallgat. Ugyanakkor a legnépszerűbb márkák „okos” forró levegős sütői WiFi-re kapcsolhatók, és mobilalkalmazással is vezérelhetők.
Lássunk néhány példát:
- Xiaomi – A Xiaomi Smart Air Fryer például Wi-Fi-képes, és a “Mi Home” alkalmazáson keresztül távolról vezérelhető. Az alkalmazás lehetővé teszi, hogy a felhasználók recepteket kövessenek, beállítsák a sütési időt és hőmérsékletet.
- Philips – A Philips Airfryer szériája is rendelkezik okos funkciókkal, például a “NutriU” alkalmazás segítségével, amely számos receptet és egyéb hasznos funkciókat kínál. Az alkalmazás lehetővé teszi a készülék távoli vezérlését és az étkezési preferenciák személyre szabását.
- Tefal – A Tefal ActiFry okos légsütői szintén telefonos alkalmazással működnek. Az ActiFry alkalmazás lehetővé teszi, hogy a felhasználók egyedi recepteket kövessenek, és figyelemmel kísérjék a sütési folyamatot.
- Ninja – A Ninja Foodi forró levegős sutői szintén kompatibilisek telefonos alkalmazásokkal, és lehetőséget adnak a felhasználóknak, hogy a “Ninja Kitchen” alkalmazás segítségével távolról irányítsák eszközüket és új recepteket találjanak.
A WiFi-re csatlakoztatott aifryerhez tartozó telefonos az alkalmazások pedig már a letöltés nulladik pillanatában engedélyeket kérnek, hangvezérléstől kezdve az okos funkciókon keresztül az automatikus frissítésekig.
A Which? például arra hívta fel a figyelmet, hogy a vizsgált airfryerek közül a Xiaomi márkájúak például adatokat küldtek kínai szerverekre. Utóbbit a cég adatvédelmi nyilatkozatában meg is említette. A Xiaomi reagálva a kutatás eredményeire azt mondta, hogy a forró levegős sütő nem rendelkezik olyan funkcióval, amely közvetlen hangvezérlést vagy videohívást támogatna.
Nem csak az airfryer figyel
Az adathalászat problémája nem csupán a légsütőket érinti. A Which? beszámolója szerint olyan háztartási eszközök, mint az okoshangszórók, okos kapucsengők, tévék és mosógépek is gyűjtik a felhasználói adatokat. Az LG mosógépei például akár a felhasználók nevét, születési dátumát, e-mail címét, telefonszámát és pontos tartózkodási helyét is kérik. Az LG szerint azonban minden termék manuálisan is használható, és a felhasználóknak lehetőségük van az adatmegosztási funkciók szabályozására.
Hogyan védekezhetünk?
Ahogy az okoseszközök mindennapossá válnak, fontos, hogy tisztában legyünk az adatvédelmi beállításokkal. A személyes adatok védelme érdekében az okoseszközök mikrofonjainak használatát célszerű korlátozni, letiltani a „stalkerware”-t (kémprogramokat), és minimalizálni a hangalapú asszisztensek használatát.
(Kép: Fiona Moore/flickr)