Az ötvenkét éves Michael Smith több ezer botfelhasználót regisztrált be a streaming-platformokon – így a Spotifyon, az Amazon Musicon és az Apple Musicon. A vádirat szerint ezeket a botfiókokat aztán arra használta, hogy a szintén mesterséges intelligenciával generált és a platformokra feltöltött számokat egész álló nap játsszák – számolt be az esetről a Variety.
Több mint félmillió lejátszás naponta. Maradhat?
A producer állítólag úgy tervezte meg az egész forgatókönyvet, hogy ki tudja kerülni a zenei platformok csalások elleni szűrőrendszereit. Mindazonáltal úgy tűnik, a streaming-szolgáltatók mégis csak azonosítani tudják a csalásgyanús eseteket – főként, ha napi 661 440 lejátszást generál valaki, illetve ha bizonyos szerzeményei elérik az egymilliárdos lejátszási mutatót.
Michael Smith már 2018 óta egy mesterséges intelligenciával készülő zenei felvételekre specializálódott cégnél dolgozott, és a “buliban” egy zenei promoter is a társa volt, aki több százezer számot generált. Smith számolatlanul vásárolta az email-címeket a hamis felhasználói fiókok létrehozására, és az egész rendszert egy VPN-szolgáltatás mögé rejtőzve az otthonából irányította.
Smith persze tagadta a csalást, amikor azzal a streaming-lejátszásokból származó jogdíjak elosztására szakosodott Mechanical Lincensing Collective szembesítette. Az MLC-nek 2023-ban tűnt fel, hogyan lehet képes Smith ilyen mennyiségben zenét készíteni, ha nem használja a mesterséges intelligenciát. Az egyik streaming-platform már 2019-ben csalással gyanúsította, de a producert tagadta azt a vádat is.
Ez a durva, nem a metál
A streaming-platformokon természetesen nem ez volt az első eset, hogy különböző visszaélésekkel próbálkoznak.
Augusztus végén sokan gyanút fogtak, hogy valami nem stimmel a Spotify-on: szinte a semmiből, egy időben több ismert metalcore zenekar is rengeteg új számot tett közzé. Mint kiderült, mesterséges intelligencia segítségével kezdtek el olyan, metalcore-körökben népszerű zenekarok nevével visszaélni, mint a Fit For An Autopsy, az Alpha Wolf, a Caliban vagy a Like Moths To Flames.
A zenekarok neve alá sorolt, hamis felvételekkel a csalók célja az volt, hogy elszipkázzák a valódi zenekarok hallgatóit. A kísérlet pikantériája, hogy nem csupán a metalcore-számokat generálták mesterséges intelligencia segítségével, hanem a megosztásukkor használt bélyegképeket is.
Valami bűzlött Dániában
Egy idén márciusban a bíróságon végződött eset is azt bizonyítja, hogy a streaming-csalás és a zenehamisítás miatt még sok álmatlan éjszaka vár a zeneiparban dolgozókra. Ez a két bűncselekmény összesen másfél év börtönt jelentett annak az 53 éves férfinak, akit tavasszal talált bűnösnek a dán ügyészség.
A csaló botok segítségével összesen 689 számot töltött fel három streaming platformra, az Apple Musicra, a Spotify-ra és a YouSeek Musikra. Mint az a februári tárgyaláson elhangzott, a férfi csakhamar nagy népszerűségre tett szert a hamis felvételekkel, hiszen azok egyetlen hét alatt 5,5 millió lejátszást értek el – igaz, a lejátszások többségét mindösszesen húsz felhasználói fiók generálta. Ezt még az ügyészség nem technikai képzettségű képviselői sem igazán tartották életszerűnek, igaz, sokáig senkinek nem szúrt szemet az az ismeretlen férfi, aki a streaming-csatornákon a 46. legjobban kereső dán zeneszerző volt 2014 és 2017 között. A férfi illegális akciója egyébként 2013-tól egészen 2019-ig tartott. Bár az ügyészség eredetileg 635 ezer dollárra becsülte a férfi jogtalanul megszerzett bevételeit, de ebből később csak 290 ezer dollárnyit tudtak bizonyítani.
(kép: unsplash.com/Forgács Viktor)