Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Már a gépek sem tudják megkülönböztetni az embert az AI-tól

Egy új tanulmány szerint a mesterséges intelligencia (AI) annyira fejletté vált, hogy az emberek már nem tudják megkülönböztetni a valódi embert a géptől. A kutatás szerint egyes AI-modellek sikeresen teljesítették a klasszikus Turing-tesztet – sőt, néha még „emberibbek” is voltak, mint a valódi emberek.

A disztópikus sci-fi filmek rémképei, úgy tűnik, lassan valóra válnak. A Kaliforniai Egyetem San Diegó-i kutatói egy megdöbbentő tanulmányban kimutatták, hogy a legfejlettebb mesterséges intelligencia-modellek – köztük a GPT-4.5 és a Meta által fejlesztett LlaMa – sikeresen átmentek a Turing-teszten,

és a legtöbb ember nem tudta őket megkülönböztetni egy valódi beszélgetőpartnertől – írta a New York Post.

A klasszikus Turing-teszt – amelyet a brit tudós, Alan Turing alkotott meg – célja annak megállapítása, hogy egy gép képes-e olyan módon kommunikálni, hogy az emberek ne tudják megmondani, hogy nem emberrel beszélnek. Amennyiben a válasz igen, a gép átmegy a teszten, és „intelligensnek” tekinthető – írja a hirado.hu.

A kísérlet során a kutatók négy különböző nyelvi modellt teszteltek. A GPT-4.5-öt, a LlaMa-3-at, a GPT-4o-t, valamint az ikonikus, 1960-as évekből származó ELIZA-t. A teszteléshez 126 egyetemi hallgatót és 158 online résztvevőt vontak be. Ők ötperces online beszélgetéseket folytattak egy emberrel és egy AI-al – anélkül, hogy tudták volna, melyik melyik.

Az eredmények sokkolók voltak: amikor a GPT-4.5-öt arra utasították, hogy emberként viselkedjen, a résztvevők az esetek 73 százalékában hitték azt, hogy ő az ember.

Ez nemcsak hogy túlszárnyalta a valódi emberek azonosítását, de bőven elég volt a Turing-teszt teljesítéséhez. A LlaMa-3 szintén sikeresen szerepelt, 56 százalékos megtévesztéssel.

Ezzel szemben a „kontrollcsoportként” szolgáló, régebbi modellek – az ELIZA és a GPT-4o – csupán 23 százalékos, illetve 21 százalékos arányban tévesztették meg az embereket, vagyis nem mentek át a teszten.

A kutatók hangsúlyozták, hogy kulcsfontosságú volt, hogy az AI-modellek emberi személyiséget „játsszanak”, mivel az ilyen „szerep nélküli” verziók lényegesen gyengébben teljesítettek.

Cameron Jones, a kutatás vezetője szerint ez az első empirikus bizonyíték arra, hogy egy mesterséges rendszer sikeresen teljesít egy háromszereplős, standard Turing-tesztet. Hozzátette azonban, hogy az intelligencia kérdése ennél bonyolultabb, és sokkal több tényezőt kell figyelembe venni.

Még megdöbbentőbb következtetést vontak le a Psychology Today szakértői: szerintük az AI nem pusztán intelligenciával, hanem érzelmi ráhangolódással nyerte meg a játékot.

A résztvevők ugyanis nem logikai alapon döntöttek, hanem az alapján, hogy ki volt „emberibb hangulatú”. A mesterséges intelligencia – úgy tűnik – jobb embernek bizonyult, mint maga az ember.

„Ez nem Turing-teszt volt, hanem társas kémia-teszt – egyfajta Match.GPT” – írta John Nosta innovációs szakértő. „Nem az intelligenciát, hanem az érzelmi folyékonyságot mértük. És az AI hibátlanul teljesített.”

(Kép: Unsplash/Ben Sweet)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!