A befektetői kört, amelyből menetközben az Apple például kifarolt, egy korábbi befektető, a Thrive Capital vezette. A mostani tőkebevonással az OpenAI mindeddig összesen 17,9 milliárd tőkebefektetéshez jutott.
Sajtóértesülések szerint a Thrive 1,3 milliárd dollárt fektetett be az OpenAI-ba, és opciót szerzett egy további egymilliárd dolláros befektetésre is. Erre várhatóan 2025-ben kerül majd sor.
A WSJ információi szerint a Microsoft valamivel kevesebb, mint egymilliárd dollárt fektet az Open AI-ba. Az Nvidia százmillió, a SoftBank pedig ötszázmillió dollárral száll be.
Az OpenAI egy blogbejegyzésében rámutatott: “az új finanszírozás lehetővé teszi, hogy megerősítsük vezető szerepünket az MI-kutatásban, növeljük a számítási kapacitást.”
Ömlik a pénz az MI-be, de van is mire költeni
Az OpenAI már eddig is a világ legjobban feltőkésített MI-startupjának számított, de nem szűkölködött a beáramló friss tőkében Elon Must MI-vállalkozása, az xAI sem. A cég idén hatmilliárdos tőkeinjekcióhoz jutott.
Az Anthropicnak az OpenAI friss tőkéjének alig több mint a felét (9,7 milliárd dollárt) sikerült bevonzania, míg a Cohere és a Mistral nevű MI-cégek tőkeellátottsága egymilliárd dollár körül mozog.
A The Information szerint egyébként az OpenAI nagyjából 7 milliárd dollárt költött a modellek képzésére és 1,5 milliárd dollárra rúgtak személyi jellegű kiadásai.
Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója elmondta, hogy a GPT-4-nek a “taníttatása” több mint 100 millió dollárba került. A TechCrunch szerint volt idő, amikor csak a ChatGPT működtetése napi 700 ezer dollárjába került az OpenAI-nak.
A Microsoft eurómilliárdokat visz Olaszországba
A szoftveróriás a következő két évben 4,3 milliárd eurót fektet MI-fejlesztésekbe és a felhő-infrastruktúra megerősítésére Észak-Olaszországban – írta a Reuters.
A Microsoft tájékoztatása szerint ez a beruházás az amerikai vállalat eddigi legnagyobb olaszországi beruházása lenne. Az ItalyNorth nevű felhőrégiót a Microsoft egyik legnagyobb európai adatközpontjává teszi, amely a Földközi-tengeri térség és Észak-Afrika számára is adatközpontként működik majd.
Brad Smith, a Microsoft alelnöke és elnöke szerdán Rómában találkozott Giorgia Meloni miniszterelnökkel. Az olasz kormány üdvözölte a beruházást, amely erősíti Olaszország digitális szerepét a Földközi-tenger térségében.
Hétfőn Meloni találkozott a világ egyik vezető befektetési alapja, a BlackRock vezetőjével, aki Rómába utazott, hogy megvitassa az adatközpontokba történő lehetséges befektetéseket és az energetikai infrastruktúra támogatását.
A BlackRock és a Microsoft a múlt hónapban jelentette be, hogy több mint 30 milliárd dollár értékű alapot hoz létre. Az új alap MI-fókuszú adatközpontokba, az MI-ellátási láncokba és az energiaellátásba fektet be.
(kép: pexels.com/Karolina Grabowska)