Az összehangolt rendőri akció célpontja a világ legnagyobb kalózhálózata volt. A hatóságok több mint száz lakásba hatoltak be egy időben.
Több mint húszmillió felhasználó Európa-szerte
Mint arról az Independent beszámolt, a rendőri akciócsoportok az Egyesült Királyságban, Bulgáriában, Horvátországban, Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Hollandiában, Svédországban, Svájcban és Romániában csaptak le a hálózat tagjaira.
A bűnszervezet által terjesztett illegális tartalmaknak állítólag több mint 22 millió felhasználója volt Európában. A hálózat havonta mintegy 250 millió euró illegális bevételt generált.
A rendvédelmi szervezetek akcióját az audióvizuális kalózkodás elleni szövetség, az AAPA is segítette.
A kiterjedt és jól szervezett akcióban 1,65 millió eurónyi kriptovalutát foglaltak le. Amellett, hogy 11 személyt letartóztattak, összesen 102 ember ellen indult vizsgálat.
A több hatóság és rendvédelmi szervezet részvételével végrehajtott akció léptéke is jól illusztrálja, milyen kihívást jelent az iparág számára a kalózcsoportok egyre kifinomultabb tevékenysége – jegyezte meg Mark Mulready, az AAPA társelnöke.
A november végi akciót az Europol kétéves nyomozása alapozta meg, amelynek során a közösségi médiaplatformok mellett az illegális streaming fórumokat is megfigyelték.
Az Europol tájékoztatása szerint a szerzői jogok megsértése mellett egyéb bűncselekményekre is találtak bizonyítékokat. Ezek főként pénzmosáshoz és a kibertérben elkövetett bűncselekményekhez kapcsolhatók.
A kiterjedt műveletben mintegy harminc szervert, több száz IPTV eszközt is lefoglaltak. Ezeket az eszközöket főként filmek, sorozat, valamint tévéműsorok illegális terjesztésére használták. A hatóságok emellett zároltak mintegy száz weboldalt és domaint, amelyeket az illegális streamek továbbítására használtak.
(Kép: pexels.com/Mati Mango)