Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

“L-O”: 55 éve született a világháló őse

MEGOSZTÁS

1969. október 29-én két tudós kapcsolatot létesített egymástól több mint ötszáz kilométerre lévő számítógépek között. Az üzenetküldés majdnem sikerült, de két karakter és egy összeomló rendszer is elég volt ahhoz, hogy megszülessen az internet.

A hidegháború csúcspontján két lelkes mérnök, Charley Kline és Bill Duvall a technológiai világ egyik legambiciózusabb kísérletébe kezdtek. Kline, a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) 21 éves végzős hallgatója volt. Duvall a Stanford Kutatóintézet (SRI) 29 éves rendszerprogramozójaként egy Arpanet nevű rendszeren dolgozott.

Az Arpanet (Advanced Research Projects Agency Network) az amerikai védelmi minisztérium projektje volt. A kezdeményezés célja az volt, hogy egy olyan hálózatot hozzanak létre, amely közvetlenül, telefonvonalak nélkül képes az adatmegosztásra. 

A telefonos kapcsolat helyett a rendszer a „csomagkapcsolt” adatátvitel módszerét használta. Ez képezte a későbbi, modern internet alapját.

Az első frusztrált internetezők a Földön

Kline az UCLA épületében ült a billentyűzeténél, felkészülve arra, hogy kapcsolatot teremtsen Duvall-lal. Társa Kalifornia állam másik végében dolgozott számítógépével. Kline még az „L-O-G-I-N” szó begépeléséig sem jutott el, amikor Duvall telefonon közölte vele, hogy a rendszere összeomlott. Ennek a hibának köszönhetően a világ első, interneten elküldött „üzenete” – 55 évvel ezelőtt – mindössze ennyiből állt: „L-O”.

Kline és Duvall volt a két első ember a Földön, akik megtapasztalták, mennyire frusztráló, ha nem jön létre az internetes kapcsolat.

Az évforduló alkalmából a BBC-nek adott interjúban a Kline és Duvall viszonylag kis méretűként írták le azokat a számítógépeket, amelyeken létrehozták az első netes kapcsolatot. A gépek nagyjából akkorák voltak, mint a mai hűtőszekrények. 

Az első “netkapcsolat” sebessége akkori mércével elképesztő volt: a helyi hálózatú gépek 10 karakter/másodperc sebességéhez képest az Arpanet akár 5000 karakter/másodperc sebességet ért el. 

Az UCLA-ról az SRI számítógépére küldött üzenet eredménye teljesen lefoglalta a beviteli puffert. 

Az Arpanet kommunikációs protokolljainak kifejlesztése során problémákat fedeztek fel, újratervezték és javították a protokollokat. Ezeket a tapasztalatokat pedig átvitték az internetre. 

A TCP/IP-t a hálózatok, különösen az Arpanet és más hálózatok összekapcsolására, valamint a teljesítmény, a megbízhatóság és egyéb javítására fejlesztették ki.

Kline és Duvall szerint az internet születésének évfordulóját kissé túlhájpolják. Az Arpanet és ami belőle eredt, nagyon fontos. De ez a konkrét évforduló számomra csak egy a sok esemény közül” – mondta a BBC-nek Kline. Azt is hozzátette: “Valamivel fontosabbnak tartom ennél a konkrét évfordulónál az Arpa azon döntéseit, hogy létrehozza a hálózatot, és továbbra is támogatja a fejlesztését.”

Rengeteg munka, túl nagy hatalom

Duvall szerint az évfordulónál fontosabb dolog az a hatalmas mennyiségű munka, amit azóta végeztek, hogy az internet a világ társadalmaiban az élet része legyen.

Mai formájában az internet egyik legnagyobb előnyének Kline azt tartja, hogy a világháló “ennyire nyitott és nem ellenőrzik a kormányok”. Szintén a nagy előnyök között említi a mérnök azt, ahogy új ötletek születhetnek, mint például az online vásárlás, a banki ügyintézés, a videostreaming, a híroldalak, vagy a közösségi média. 

Mivel azonban a mindennapi élet integráns részévé is vált, a rosszindulatú tevékenységek célpontjává vált.

“Folyamatosan arról hallunk, hogy miként kerültek veszélybe dolgok. Óriási mértékben sérül a magánélet. A nagyvállalatok (Google, Meta, Amazon és az internetszolgáltatók, mint a Comcast és az AT&T) pedig véleményem szerint túl nagy hatalommal rendelkeznek” – mondta Kline a BBC-nek. 

(Kép: Dall-e)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!