Mint arról a TechCrunch is beszámolt, a dél-koreai FuriosaAI – helyi sajtóértesülések szerint – elutasította a Meta 800 millió dolláros felvásárlási ajánlatát. Az információk szerint a FuriosAI inkább a saját MI-chipjeinek fejlesztésére és gyártására összpontosít.
Van az az összeg, de van más is
A tárgyalások állítólag nem a feltörekvő chip-fejlesztőért kínált felvásárlási ár miatt akadtak el. Sokkal inkább az akvizíció utáni üzleti stratégia és szervezeti felépítés jelentette az egyeztetések neuralgikus pontját.
Más, MI-alkalmazásokhoz nagy nyelvi modelleket (LLM) építő tech-cégekhez hasonlóan, a Meta is igyekszik csökkenteni az Nvidia-tól való függőségét.
Ennek érdekében folyamatosan keresik az alternatívákat a speciálisan LLM-képzésre és -építésére tervezett chipek alkalmazásában. A Meta már több saját MI-chipet is fejlesztett, januárban pedig a cég közölte, idén 65 milliárd dollárt költhet MI-kezdeményezéseinek támogatására.
Mark Zuckerberg vezérigazgató az év eleji bejelentése voltaképpen nyílt “hadüzenet” volt az OpenAI és a Google számára. A Meta ugyanis főként ezen riválisokkal szemben szeretné megerősíteni piaci pozícióit. Az MI-beruházások részeként a Meta felpörgeti az MI-állásokba történő munkaerőfelvételt. Emellett egy több mint 2 gigawattos adatközpontot is épít a Meta.
A FuriosaAI nem válaszolt a felvásárlással kapcsolatos sajtómegkeresésekre.
Még idén jöhet a “renegát”
Mindeközben egyébként a FuriosaAI állítólag további befektetőkkel is tárgyal. Céljuk, hogy mintegy 48 millió dollár friss tőkét szerezzenek – lehetőleg még e hónap végéig.
A FuriosaAI-t 2017-ben alapította June Paik, aki korábban a Samsung Electronicsnál és az AMD-nél dolgozott. A cég két MI-chipet fejlesztett ki Warboy és Renegade (RNGD) néven – az új lapkákat az Nvidia és az AMD ellenében állítják harcba.
A startup közölte, hogy az LG AI Research és az Aramco vállalatokkal együttműködve befejezte az RNGD chipek tesztelését. Állítólag ezek alkalmasak leginkább az érvelő modellek építésére. Az LG AI Research sajtóhírek szerint azt tervezi, hogy az RNGD chipeket saját MI-infrastruktúrájában használja majd. A FuriosAI chipjeinek piaci bevezetését még ebben az évben elindítanák.