Nyitókép: Wikimedia Commons
A férgek bolygónk legegyszerűbb és legrugalmasabb állatai közé tartoznak. Kicsi testük olyan mozdulatokat végez, mint a kar, a gerinc, a láb vagy a farok. Nem véletlen, hogy sok infokom fejlesztőt megihlettek. Nincsenek egyedül az élővilágban, mert évtizedek óta léteznek különféle állatokról másolt gépi rendszerek, a biomimikri hosszú ideje az egyik legnépszerűbb robottervezési koncepció.
Ha viszont egyszer tényleg tömegesen kikeveredünk a világűrbe, túlélésünkhöz sok és változatos robotra lesz szükségünk. A Massachusetts Institute of Technology (MIT) kutatói ebből az evidenciából kiindulva, egészen különleges robotokat építettek. Az volt az alapötlet, hogy ezek a gépek számos variációban kombinálhatók, keverhetők, illeszthetők össze.
Férgek a Holdon
A fejlesztés neve a férgeket jelentő WORMS, ami szokás szerint rövidítés, a Walking Oligomeric Robotic Mobility System (Gyalogló Oligomer Robot-mobilitás Rendszer) szavak első betűinek összevonása. (Az oligomerek monomer egységekből felépülő molekulák a kémiában.) Maga a koncepció forradalmasíthatja az űrrobotikát.
Űrrobot (Kép: Pixexid)
Képzeljünk el egy „férgekkel” teli fészert a Holdon. Bemegy az űrhajós, kiválasztja közülük azokat amelyekre szüksége van, a megfelelő testet, érzékelőket és más eszközöket, összerakja őket, később pedig szét is szedheti az egészet, és az alkotóelemeket másként csoportosíthatja egybe, s máris egy új robot lesz belőle. Úgy tervezték a „férgeket”, hogy az egész rendszer rugalmas, költséghatékony és fenntartható legyen. Az állatokra főként a kiegészítőkben, például karokban, lábakban ismerhetünk rá.
Mindegyik robotnak vannak érzékelői, motorjai, számítógépe, eleme. Bonyolultabb feladatok elvégzéséhez összeszerelhetők, de egyedi tevékenységet is végezhetnek. A fejlesztők idővel rajintelligencia-megoldásokig is eljuthatnak velük.
A konfigurálhatóságot nem bonyolították túl. Arra gondoltak, hogy már néhány rész változatos formákban összekombinálható, és egyből különféle robotokat kapnak.
A megmérettetés
A rendszert az amerikai űrügynökség, a NASA 2022-es Áttörő, Innovatív és Változást Hozó Ötletversenyén, egy évente megrendezésre kerülő versenyen mutatták be. Egyetemistáknak kell extrém terepen, kerekek nélkül mozgó robotrendszereket tervezniük.
Ember és robot a Holdon (Kép: PickPik)
A WORMS nagyon tetszett a zsűrinek.
„Egy csomó hívószóval írjuk le a jövő űrkutatásának hatékony rendszereit: modulárisak, rekonfigurálhatók, adaptálódnak, rugalmasak, több területet fognak át stb. Az MIT WORMS projektje tartalmazza mindezt, és még sokkal többet is” – nyilatkozta elragadtatással Kevin Kempton, a NASA Langley Kutatóközpont mérnöke.