A GPT@EC elnevezésű eszközt az EB digitális szolgáltatásokért felelős főigazgatósága, a DIGIT fejlesztette ki.
Az eszköz elődjét – a GPT@JRC-t – még a Közös Kutatóközpont (JRC) hozta létre tudományos és kutatási célokra.
A GPT@EC alternatívát kínál a harmadik féltől származó generatív MI-eszközökkel szemben. Nagy előnye az EB szerint az, hogy csökkenti a bizottsági adatok helytelen kezelésének kockázatát.
Johannes Hahn, a költségvetésért és az igazgatásért felelős biztos szerint a GPT@EC javítani fogja az EB belső igazgatásának hatékonyságát és eredményességét is. Emellett a bizottság várakozásai szerint hozzájárul majd a termelékenység és reagálóképesség növekedéséhez. Ez pedig végsősoron jobb, fejlettebb szolgáltatásokat tesz elérhető.
Egyelőre házon belül kísérletezik az EB
A GPT@EC lehetővé teszi az alkalmazottak számára, hogy növeljék termelékenységüket és kreativitásukat – ígéri az EB. Az MI-eszköz olyan feladatokban segíti majd őket, mint a szövegírás, a megfogalmazás javítása, a dokumentumok összefoglalása. De akár szoftverkódok létrehozására is használhatják majd a GPT@EC-t – adataik biztonságának megőrzése mellett.
Az MI-eszköz a vállalati szabályok mellett a megfelelőségi szabványok előírásainak is eleget tesz. Nagy előnye más, harmadik féltől származó eszközökkel szemben, hogy az EB kontextusához igazodik. Vagyis képes feldolgozni a bizottság belső információit anélkül, hogy azokat külső felekkel megosztaná.
A GPT@EC a szervezetek személyi állománya számára széles körű hozzáférést biztosít több nagy nyelvi modellhez (LLM) is, amelyek különböző feladatokra és érzékenységi szintekre alkalmasak. Emellett lehetőséget kínálnak a nyílt forráskódú és szuverén modellek használatára is.
Azt szeretnénk, ha a bizottság munkatársai kihasználnák az MI valamennyi lehetőségét – mondta Veronica Gaffey, a Digitális Szolgáltatások Főigazgatóságának vezetője. A főigazgató szerint biztosítani kell a biztonságos használathoz szükséges eszközöket és útmutatást – ezen a ponton lép be a képbe a GPT@EC.
A kísérleti projektben az EB munkatársainak visszajelzései kulcsfontosságúak lesznek az eszköz további javításához.
Az EB tájékoztatása szerint a GPT@EC bevezetése teljes mértékben összhangban van az idén januárban elfogadott AI@EC kommüniké céljaival. Emellett harmonizál a bizottságnak az MI fejlesztésére és használatára vonatkozó belső jövőképével is.
(Kép: Dall-e)