A brit lap szerint közel a megállapodás a két vezető tech-hatalom között, igaz, Tokióban máris riadalmat keltett a japán vállalatokkal szembeni kínai fenyegetés – Peking megtorló intézkedéseket helyezett kilátásba.
Washington még a novemberi elnökválasztás előtt szeretné bevezetni az új exportellenőrző szabályokat, többek között egy olyan intézkedést is, amely a nem amerikai vállalatok számára engedélyhez kötné a technológiai termékek Kínában való értékesítését.
Európai szál a globális viharban
A Biden-adminisztráció hónapok óta intenzív tárgyalásokat folytatnak nem csak japán, de holland kormányzati tisztségviselőkkel a kiegészítő exportellenőrzési rendszerek kidolgozásáról. A tárgyalások lényege, hogy a japán és holland vállalatok mentesülnének az amerikai „közvetlen külföldi termékszabály” hatálya alól.
Az ügyhöz közel álló forrásokra hivatkozva az FT azt írja, hogy az USA és Japán közel áll az áttöréshez. Igaz, a japán kormány különösen aggódik a kínai fenyegetés miatt, miszerint Peking blokkolhatja a kritikus jelentőségű ásványi anyagok – különösen a gallium és a grafit – exportját, ha Tokió elfogadja az USA által szorgalmazott exportellenőrzést.
Az amerikai exportellenőrzés célja, hogy bezárja a meglévő szabályozási kiskapukat. Mindeközben a kínai tech-csoportok, köztük a hazánkban is jelenlévő Huawei, rendkívül gyors fejlődést produkáltak a chipgyártás terén az elmúlt két évben.
Washington további korlátozásokkal próbálja ellehetetleníteni a kínai chipgyártók kritikus eszközbeszerzési csatornáit, de az újabb szigor a hollandiai ASML-t és a japán Tokyo Electront is érzékenyen érintenék.
Az amerikai szigorítás tovább korlátozná a szervizelést, a szoftverfrissítéseket, és az eszközök karbantartását is, ami jelentős csapást jelentene Kína számára.
(kép: Dall-E)