A Diggers által fejlesztett külső hűtési megoldást az A1 Digital már elkezdte tesztelni bécsi adatközpontjában. A megoldás a fejlesztő cég szerint akár felével kevesebb energiát igényel a hűtéshez, és teljesen megszünteti a légkondicionálás szükségességét – számolt be a fejlesztésről a The Register.
Az ideálishoz közeli PUE-érték
Az osztrák Diggers által kifejlesztett, közvetlen folyadékhűtéses (DLC) rendszer most az A1 Digital bécsi adatközpontjában, az Exoscale-ben bizonyíthat.
Az innovatív rendszer alapja, hogy a blade szervereket egy lezárt hideg dobozban helyezik el, ahonnan se ki nem jön, se be nem megy levegő. A közvetlenül a GPU-khoz és CPU-khoz csatlakoztatott folyadékot mikrocsatornákkal ellátott hűtőlemezek keringetik. Ez a megoldás állítólag kiküszöböli a hidegfolyosó szükségességét. A fejlesztők szerint pedig 50 százalékos energia-megtakarítást és körülbelül 1,05-ös PUE-értéket biztosít. (A PUE az energiafelhasználás hatékonyságát méri. Vagyis azt, hogy mennyire energiahatékony az adatközpont infrastruktúrája. Ennek ideális értéke 1,0. Az Uptime Institute szerint az iparági átlag jelenleg 1,56 körül van.)
Antoine Coetsier, az Exoscale operatív igazgatója elmondta, hogy az adatközpontban minden egyre sűrűbb és energiaigényesebb. Mindeközben az áram egyre drágább, és az olyan vállalatok, mint az Exoscale, nyomás alá kerülnek a fenntarthatóság miatt – különösen az EU vállalati fenntarthatósági jelentésről szóló irányelvének (CSRD) hatályba lépésével.
“Minden generáció, nemcsak a GPU-k, hanem a CPU-k is egyre több energiát fogyasztanak. A jelenlegi generációban csak a CPU-k esetében 350 watt. Amiket március végétől fogunk bevetni, azok CPU-nként 500 wattosak lesznek” – mondta Coetsier.
A hűtés evolúciója
Ez az, ami a hűtés fejlődését az egész adatcsarnok légkondicionálásától a szerverállványok közötti hideg folyosóig vezette. Most pedig a hűtőszekrényhez hasonlóan szigetelt, hideg dobozokba épített folyadékhűtésig.
Martin Schechtner, a Diggers vezérigazgatója szerint ez a technológia már a negyedik generációt képviseli. Korábban a Diggers merítésen alapuló hűtést értékesített, de ez általában ásványi olajat használ. Mindezt egy rendkívül kritikus infrastruktúrában, ami a karbantartást is bonyolultabbá teszi – jegyezte meg Schechtner.
A blade szervereknél most egy hideg dobozba (helyezett DLC-vel alapvetően ugyanazokat a műszaki eredményeket érik el, mint a merítéses hűtéssel. Ugyanakkor nincs ásványi olaj és a karbantartási problémákat is kiküszöbölik. Emellett minden könnyen cserélhető – a memóriák és a meghajtók is.
A Diggers hűtőlemezeit réz helyett alumíniumból marják, hogy elkerüljék a víz okozta korróziós problémákat, A mikrocsatornák úgy osztják el a folyadékot, hogy az fokozza a hőátadást. Egy-egy hűtőlemez két GPU hűtésére szolgál, egy-egy lemez mindkét oldalán.
A bécsi adatközpontban tesztelt telepítés összesen nyolc dobozból áll, ami körülbelül 80 kilowattnyi számítási kapacitást jelent.
A folyamat során keletkező hő ráadásul további hasznosításra is alkalmas lehet. Schechtner szerint a hideg dobozból távozó víz jellemzően 50 °C-os. Ez egy olyan hőmérsékleti szint, amely lehetőséget ad a közvetlen, helyben történő felhasználásra. De akár a távfűtési hálózatba is be lehet majd táplálni.
(Kép: diggers.at)