A Marketplacen számtalan topik köré épülnek átverések. A fizetési csalások azonban megállíthatatlanul törnek előre. A fizetési csalások ugyanis különböző formákat ölthetnek.
Bizonyos csalók arra próbálják rávenni a felhasználókat, hogy egy anonim számlára utaljanak egy random fizetési alkalmazás segítségével. De igen gyakori az is, hogy úgy próbálnak meg személyes adatokat szerezni, hogy megbízható vagy hivatalos személy bőrébe bújnak.
Ajándékkártyás fizetési csalások
Az „eladó” arra kéri a gyanútlan vásárlót, hogy ajándékkártyával fizessen a termékért. Gyakran meg is nevezi azt az ajándékkártya típust, amin keresztül a fizetést várja. Miután a vásárló bedől a kérésnek, és megveszi az ajándékkártyát majd feltölti az adott összeggel a csaló az ajándékkártya kódját is elkéri. Miután ennek is eleget tett a felhasználó a csaló eltűnik a pénzzel.
Az ajándékkártyás tranzakciók nyomon követhetetlenek és visszafordíthatatlanok, így igazán közkedveltek a rosszfiúk körében.
Túlfizetési csalások
A túlfizetési csalás során a csaló azt állítja, hogy véletlenül többet fizetett a vásárlásért, merthogy a vásárló bőrébe bújik. Arra kéri a felhasználót, hogy térítse vissza a különbözetet. Például a „vevő” azt állítja, hogy véletlenül többet utalt a szükségesnél: 20 000 forint helyett 50 000 forintot.
A visszafizetést banki átutalással, fizetési alkalmazáson keresztül vagy ajándékkártyával kéri. A trükk pedig nemcsak egyféle módon kivitelezhető:
- A csaló küldhet egy hamis fizetési visszaigazolást, amely alapján úgy tűnik, mintha a pénz már megérkezett volna az eladó számlájára.
- A csaló valóban átutalja a pénzt, majd amikor a mit sem sejtő eladó visszautalta a különbözetet, a „vevő” visszahívja az eredeti tranzakciót (például hitelkártya-visszatérítéssel), így a végén az eladó bottal ütheti a saját pénze nyomát.
A csaló természetesen mindkét esetben eltűnik.
Banki átutalási csalások
Hogyan működik a Facebook Marketplace-en?
A banki átutalási csalások az leggyakoribb típusú online átverések közé tartoznak.
A csaló általában azonnal érdeklődik, ahogy a termék felkerült és gyorsan meg is akarja vásárolni azt. Fizetési módnak az átutalást javasolja, és semmiképp sem enged belőle. Sokszor különböző kifogásokat hoz fel, például, hogy nincs hozzáférése más fizetési módhoz, így csak a banki átutalást preferálja.
Miután az átutalás megtörtént a „vásárló” egy hamis banki visszaigazolást küld, amely úgy néz ki, mintha a pénz már elutalták volna az eladó számlájára.
A hamis visszaigazolás után a csaló elkezdi sürgetni az áldozatát, hogy küldje el a terméket. A sürgetés és a nyomasztás sokszor olyan jól sikerült (annak ellenére, hogy a pénz nem érkezik meg az eladós számlájára, amit a csaló banki hibával és egyéb kifogásokkal üt el), hogy a termék megérkezik az átverő félhez.
Így gyakran előfordul, hogy az átutalás sosem érkezik meg, vagy a csaló visszavonja az utalást, ha arra lehetősége van.
Hogyan kerülhetjük el a csalásokat?
Várjunk a tényleges tranzakcióra. Soha ne küldjük el a terméket, amíg a pénzt nem érkezett meg a bankszámlára. A visszaigazolásokban nem szabad megbízni.
Használjunk biztonságos fizetési módokat, például PayPal-t és ne dőljünk be a sürgető, nyomasztó érdeklődőknek. Menet közben pedig, ha bármilyen kétség felmerül a tranzakcióval kapcsolatban, lépj kapcsolatba a bankoddal. Kérdezd meg, hogy a beérkező átutalás valódi és végleges-e, mielőtt elküldenéd a terméket.
Az eladó vagy vásárló profilja is sokszor beszédes. Érdemes alaposan átnézni.
(Kép: pixabay.com/Simon)