A digitális gyártás továbbfejlesztésén dolgozó mérnökök hétköznapi tárgyak kijelző-kapacitását (hogy kijelzőként is működjenek) igyekeznek növelni. Egyik lehetséges út az újraprogramozható felületek vagy a digitálisan módosítható tárgyak. A módosítás segít a felhasználóknak fontos információk, például egészségügyi statisztikák, tervek megjelenítésében.
Az MIT (Massachusetts Institute of Technology), a Berkeley Kaliforniai Egyetem és a dániai Aarhus Egyetem kutatói hordozható fényrendszert (PortaChrome) és különböző tárgyak színét, textúráját megváltoztató eszközt fejlesztettek. Az UV (ultraibolya) és vörös, zöld és kék (RGB) LED-ekkel felszerelt eszköz bármilyen hétköznapi objektumhoz, például szoknyához vagy fejhallgatóhoz kapcsolható.
Minden tárgy megváltoztatható
Mihelyst elkészítünk egy tervet, és Bluetoothon keresztül elküldjük a PortaChrome gépnek, a felület többszínű kijelzővé lesz programozható, amin egészségügyi adatok, szórakozási infók, divattervek stb. jelennek meg.
Yunyi Zhu (MIT), a projekt egyik vezetője
Ahhoz, hogy valamit újra lehessen programozni, fényre sötétedő (fotokromatikus) festékkel, fénymintázatokkal különféle színekké alakítható láthatatlan tintával kell bevonni. Ezt követően, a kutatók által fejlesztett grafikus tervezőszoftvert használva, mintákat készíthetünk és továbbíthatunk tárgynak. Másik opció a projekt alkalmazásprogramozói felületén (API) keresztül közvetlen interakcióba lépünk vele, és beágyazzuk az adatgazdag terveket.
Felülethez csatolva, a PortaChrome UV fényei telítik a festéket, míg az RGB LED-ek is működésbe lépnek, a színek aktiválódnak, összhatásként a pixelek pont olyanok lesznek, ahogy a tervben elképzeltük, mindenben passzolnak hozzá.
A környezet újraprogramozása
Az integrált fényrendszer átlagosan kevesebb mint négy perc alatt változtatja meg tárgyak színét.
Mit jelent mindez? Például könnyebben újraprogramozhatjuk környezetünket, és ha a gépet fotokromatikus felületre rakjuk, még a beavatkozásunkra sincs szükség. Ebben az esetben a változás úgy történik, hogy a közeg semmiféle UV sugárzásnak nincs kitéve.
A bemutatókon a PortaChrome különféle felületeken jelenített meg egészségügyi adatokat. Például egy túrázó a hátizsákjába varrta, így közvetlenül érintkezett a fotokromatikus festékkel bevont inge hátuljával. Magasság- és pulzusszám-szenzorok adatokat küldtek a világítóeszköznek, az táblázattá alakította, s megjelenítette őket az ingen.
A technológiával tárgyaink tökéletesen digitalizálhatók. Képzeljük el, hogy felveszünk egy köpenyt, ami teljesen megváltoztatja öltözékünk összhatását, vagy autónk tetejét módosítjuk.
A fejlesztés újabb példa arra, hogy a hordozható és viselhető technológiák milyen fontos hatással vannak már most, és lesznek a jövőben hétköznapjainkra.
Képek: MIT