A humanoid – vagyis az emberi testfelépítéshez hasonló konstrukciójú – robotok jelenleg még a fejlesztés korai szakaszában vannak. Igaz, néhány társaság már túljutott a kutatás-fejlesztési szakaszon, és piacra léptek megoldásaikkal. Ezeket többek között a kutatás, az űrkutatás, a személygondozás, az oktatás és a szórakoztatás területén is alkalmazzák.
Új majom a banánfán
Idén januárban egyébként hazánkban is elérhetővé vált a Unitree G1 nevű “emberszabású”. Ez az első, tömeggyártásban előállított robot, amely Magyarországon is elérhetővé vált. A G1-es MI-támogatással kerül piacra, a hivatalos tájékoztató szerint domboldalon, egyenetlen – vagy akár csúszós – talajon is képes stabil mozgásra. A robot kiemelt teherhordó funkcióval is rendelkezik.
Mindez jól elővezeti, hogy már a jelenlegi, korai szakaszban is tevékenységek milyen széles skáláján mozoghat a humanoidok alkalmazása. Nem kevésbé széleskörű együttműködést igényel különböző tudományágak részéről az emberszabású robotok tervezése és fejlesztése.
Egy humanoid robot megépítéséhez különböző mérnöki tudományágak – elektrotechnika, gépészet és szoftvermérnöki tudományok – rendkívül kifinomult kombinációjára van szükség. A piac növekedését elsősorban a gyors technológiai fejlődés, a hardverköltségek csökkenése, a fejlett országokban tapasztalható munkaerőhiány és a robotika erőteljes kormányzati támogatása hajtja.
Így például 2023 augusztusában Peking gazdasági és informatikai hivatala 1,4 milliárd dolláros alapot jelentett be a robotika fejlesztésének előmozdítására. Nem sokkal korábban, 2022 decemberében a kanadai kormány 30 milliárd dolláros befektetést jelentett be a Sanctuary Cognitive Systems Corporationbe. A vancouveri székhelyű vállalat általános célú humanoid robotokat épít.
A COVID-19 világjárvány kitörése mintegy katalizátorként hatott a robotikai iparra, akkor – érthető módon – főként az egészségügyi alkalmazások kerültek előtérben. Különböző egészségügyi intézmények humanoid robotokat telepítettek a betegek megfigyelésére, a kórházak fertőtlenítésére és a frontvonalban dolgozók segítésére. Ezzel is minimalizálták a vírusnak való kitettséget. Emellett a munkaerőhiány és a társadalmi távolságtartás iránti igény növelte az automatizálás, így a humanoid robotok iránti keresletet is.
A digitális átalakulás az új kollegám
Az Európai Bizottság tavaly márciusi sajtóközleménye szerint az uniós tagállamok nehezen találnak szakképzett munkaerőt. Az uniós kkv-k mintegy 63 százalékának okozott gondot a szükséges tehetségek megtalálása. A Heidelberger Druckmaschinen AG 2023-as, a német kkv-k körében végzett felmérése szerint a cégek 92 százalékát érintette a szakképzettség- és munkaerőhiány. Éppen ezért egyre inkább a digitális átalakulásban látják a munkaerőhiány csökkentésének eszközét.
A munkaerőhiány a humanoid robotok piacának egyik jelentős mozgatórugója, amely befolyásolja a keresletet a különböző iparágakban. A humanoidok lehetőséget kínálnak az emberi munkaerőhiány kezelésére, és képesek folyamatosan támogatni azt. Ez az egyik leggyakoribb vezérelv a fejlesztő és gyártó vállalatok számára is. Például a Mercedes-Benz és a BMW is azt jelentette be tavaly, hogy humanoidokat terveznek telepíteni a gyártóüzemeikben. Az integráció célja, hogy a robotok segítsenek a munkaerőhiány kezelésében és javítsák a termelékenységet. Emellett várhatóan a minőségellenőrzésben is szerepet kaphatnak az emberszabású robotok.
Mozgás, komponensek és alkalmazások
Mozgástípusuk alapján a humanoidok piacán a kétlábú és kerekes meghajtású robotokat különböztetjük meg. A Fortune Business Insight előrejelzése szerint a kétlábúak szegmense dominálja majd a humanoid robotok piacát. Ezeket az egészségügyben, a szórakoztatásban, az oktatásban és kutatásban, valamint a gyártásban és karbantartásban alkalmazzák majd a leggyakrabban. A robotok számtalan területen segíthetik az orvosokat anélkül, hogy a műtétek vagy kezelések során a páciensek miatt aggódniuk kellene. A betegápolási asszisztensek (PCA) a humanoidok egyik tipikus felhasználási területe. A robotok olyan feladatokat képesek ellátni, mint az életjelek mérése vagy a gyógyszerek beadása. Eközben érzelmi támogatást is tudnak nyújtanak a betegekkel való beszélgetés vagy érintésalapú interakciók révén.
A gyártóiparban a humanoid robotok képesek az ismétlődő, futószalagos munkák precíz és következetes elvégzésére.
A kerekes szegmens felfutásának a nagyobb mobilitás, az alacsonyabb fejlesztési költségek és a felhasználóbarát interakció lehet a fő hajtóereje. Mivel a “kerekes” robotok kevésbé összetettek, mint a kétlábúak, e szegmensben alacsonyabb karbantartási és javítási költségek lesznek jellemzőbbek.
Komponensek alapján a piac hardveres és szoftveres szegmensre osztható.
A következő években a szoftveres szegmens növekszik majd intenzívebben – a szoftvertechnológiák fejlődése miatt. Ezen fejlesztések lehetővé teszik a robotok számára, hogy egyre összetettebb feladatokat hajtsanak végre. De azt is, hogy akár távolról vezérelhetők legyenek. A humanoid robotokban a rétegszoftver döntő szerepet játszik a több érzékelőből gyűjtött hatalmas mennyiségű adat feldolgozásában.
A hardver szegmens ugyanakkor nagyobb piaci részt fed majd le. A robotoknak szenzomotoros képességekre van szüksége az “emberi módban” való működéshez, az ember-ember közötti interakciókba való belépéshez. A mozgásszabályozáshoz, az állapotfigyeléshez, az emberekkel vagy tárgyakkal való ütközések elkerüléséhez, a humanoid robotot mozgásvezérlővel és különféle érzékelőkkel kell felszerelni.
Alkalmazás alapján a piac ipari, háztartási és szolgáltatási szegmensekre oszlik.
Az előrejelzés szerint a következő időszakban az ipari alkalmazás nő majd a legmeredekebben. Ezeket a robotokat egyre inkább elfogadják az ipari alkalmazásokban, mivel képesek teljes feladatokat precízen és hatékonyan elvégezni. A fejlett vizuális szenzoroknak köszönhetően a robotok felhasználhatók a termékek szabálytalanságainak ellenőrzésére és a minőségi szabványok biztosítására. A humanoidok folyamatosan, szünetek nélkül képesek dolgozni, növelve a gyárak termelékenységét és minőségét. Emellett a humanoidok képesek veszélyes anyagok kezelésére és veszélyes feladatok elvégzésére.
Ázsia a robotika őshazája
A humanoid robotok piacán 2023-ban 41,97 százalékos részesedéssel az ázsiai és csendes-óceáni térség dominált.
A legnagyobb piaci részesedést 2023-ban Ázsia és a csendes-óceáni térség szerezte meg, köszönhetően a támogató kormányzati kezdeményezéseknek és beruházásoknak, az öregedő népességnek és a robosztus robotikai kultúrának. A világ vezető ipari robotikai piacainak Kína, Japán és Dél-Korea számítanak. A Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) szerint Kínában 2022-ben 290 ezer ipari robotot telepítettek, ezzel 52 százalékos részesedést értek el a globális piacon. A második legnagyobb felhasználó Japán volt 50 ezer darabbal.
A következő években az USA előretörését valószínűsítik a kutatók, amely elsősorban az MI-támogatásnak és a fokozott automatizálás-technológia gyors fejlődésének köszönhetően. Az európai piacot elsősorban a munkaerőhiány, a növekvő munkaerőköltségek, a feldolgozóipar növekvő automatizáltsága, a robotikai hardverek lesznek a növekedés fő mozgatórugói.
(Kép: unsplash.com/Gabriele Malaspina)