Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Gloster: már a 2025-ös célt is túlteljesítette

MEGOSZTÁS

A több mint 20 országába szolgáltató IT szektorban érdekelt Gloster nettó árbevétele 70 százalékkal, 4,4 milliárd forintra, ebből a külföldi értékesítésből származó bevétel pedig 170 százalékkal, 2 milliárd forintra nőtt 2023 első félévében. Az EBITDA 41 százalékos bővülést mutat, 426 millió forint lett. A jelentős növekedést a cég júniusban bejelentett, tizedik, egyben eddigi legnagyobb akvizíciója hajtotta, de a cég organikus növekedési mutatói is kiemelkedőek – áll a társaság közleményében.

Kiemelt kép: Freepik, Business statistics bar graph

 

Már az idei év első felében túlteljesítette a 2025-ös stratégiájában megfogalmazott, az export árbevételek arányára vonatkozó céljait a Gloster Infokommunikációs Nyrt. A Budapesti Értéktőzsde Xtend piacán jegyzett IT vállalat összesített árbevétele 70 százalékkal 4,4 milliárd forintra nőtt, ezen belül pedig a külföldi értékesítésből származó bevétel 170 százalékos bővülést mutatott 2022 első felévéhez képest. Az így elért 2 milliárd forint külföldi árbevétel pedig a teljes árbevétel 45,2 százalékát adja, ami már most magasabb, mint a 2025-ös stratégiában megfogalmazott 30-40 százalékos célérték.

„Akár már idén feljebb léphet a Budapesti Értéktőzsde Xtend piacáról a Gloster, az előkészületek már tavasz óta gőzerővel folynak, jelenleg is zajlik az áttérés a hazai szabványnak megfelelő könyvvizsgálatról az IFRS-re, hiszen a 2023-as évre vonatkozó eredménybeszámolót már az új szabvány szerint auditálva kell az asztalra tenni. Ez egy időigényes feladat, tekintve, hogy több mint tíz leányvállalat eredményét kell konszolidálnunk” – mondta a Világgazdaság Arbitrázs című podcastsorozatának legújabb epizódjában Szekeres Viktor, a Gloster igazgatóságának elnöke, egyben alapítója.

A növekedéshez nagyban hozzájárult a Gloster történetének eddigi legnagyobb akvizíciója: a P92 IT Solutions Hungary Kft. felvásárlásáról a szerződést a felek idén júniusban írták alá. Mivel a tranzakció csak a féléves üzleti zárást követően fejeződött be, így a most közzétett beszámolóban az akvizícióból fakadó és az anélkül kalkulált növekedési adatokat is feltünteti a vállalat.

 

Növekvő árbevétel

Ugyancsak a korábban kitűzött stratégiai céloknál nagyobb mértékben, 90 százalékkal, 3,2 milliárd forintra emelkedett a rendszeres árbevételek értéke az idei első félévben. Ezzel a Gloster Csoport hosszútávú teljesítésű, megújuló szerződéseiből származó bevételek aránya elérte a 73 százalékot a teljes árbevételhez viszonyítva. Ez alig marad el a társaság 2025. év végére kitűzött stratégiai céljai közt megfogalmazott 75 százalékos aránytól. A növekvő árbevétel mellé bővülő EBITDA is párosult: ezen a soron a Gloster 426 millió forintot ért el 2023. első félévében, ami 41 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakában mutatott számokhoz képest.

A Gloster a P92 akvizíciójával jelentősen növelte a létszámát is, hiszen a cégcsoportban a teljes foglalkoztatottság ezáltal megközelítette a 350 főt a tavalyi első félévben regisztrált 202 főhöz képest.  „Az, hogy a 2025-ös növekedési stratégia egyes sarokszámait már most elértük, főként a nemzetközi szoftverfejlesztési tevékenységünk bővülésének az eredménye. Ezzel ismét visszaigazolást nyert, hogy helyes volt az a stratégiai fókuszváltás, amit a menedzsment 2021-ben végrehajtott és amihez a Gloster azóta is következetesen tartja magát – fogalmazott Szekeres Viktor, a Gloster igazgatósági elnöke. Aláhúzta, a mostani féléves számokból az is látszik, hogy azok a mutatók, amelyeket a társaság vezetése támogató, azaz a növekedést előrejelző mutatóknak tekint (mint a rendszeres és az export árbevétel aránya) magukkal húzzák a cégcsoport fő eredményességi mutatóit (EBITDA, teljes nettó árbevétel).

A hazai IT piacon gyorsan növekvő cég számításai szerint 2025-ben már 15 milliárd forint árbevételről lehet majd beszélni. A cég mostanra nagyon felgyorsult, az utóbbi időben például 60, az ágazatban működő kisebb társaságot vizsgáltak meg, amelyek közül néhánynál éltek is a felvárlás lehetőségével. A piac rendkívül széttagolt, a társaságok itthon nagyon jó kapcsolatokkal és szerződésekkel bírbnak a külföldön, de önállóan csak nagyon kis növekedésre képesek. Ezek a cégek ugyanakkor a Glosterbe beépítve és a szinergiákat kihasználva jelentős hozzáadott értéket képviselhetnek, éppen ezért az organikus növekedés mellett az akvizíciók továbbra is napirenden vannak. A felvásárlásokat zárt körű tőkeemelésből és banki hitelekből finanszírozták, az utóbbiak államilag támogatott, forintalapú, fix kamatozású hitelek, tehát ebben a tekintetben is jó helyzetben van a cég.

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!