Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Gamerek a legjobb drónkezelők az ukrán hadseregben

MEGOSZTÁS

Az ukrán védekezés fontos része videójátékokon felnőtt drónpilótákra hárult. A képernyő előtt szerzett tapasztalatokat kíméletlenül felhasználják a csatatéren. A frontvonaltól megnyugtató messzeségből indítják útjukra és manőverezik kicsi gépeiket.

Amikor 2022 februárjában megkezdődött Ukrajna orosz inváziója, Kijev főként felderítő műveletekre használt drónokat. Az ellenséges csapatok mozgását követve gyűjtöttek hasznos információkat.

Aztán gamerek és makerek (high-tech barkácsoló csináld magad közösség) egy másik viszonylag friss és ígéretes technológiát, a 3D nyomtatást használva, elkezdtek kicsi műanyagtartókat gyártani – bombákhoz. A játékrajongók és barkácsolók jelentős része közben bevonult az ukrán hadseregbe.

Drónokat gyárakban, otthon, szinte mindenhol fejlesztenek. A bombát szállító kicsi szerkezeteket főként gyárakban. A háborúban előszeretettel használják az elsőszemélyes nézetű (FPV) manőverezhető szerkezeteket.

Drónverseny helyett a fronton

Szerencsésebb országokban, ahol nincs háború, ezek a gépek drónversenyek résztvevői. 17-25 centiméteresek, maximum 18 kilométert képesek megtenni, 4,5 kiló teher szállítására alkalmasak. Bomba nélkül ötszáz dollárba kerülnek Ukrajnában.

A drónpilóták, az ember nélküli repülő szerkezetek távirányítói különösen hatékonyak orosz katonák követésében és megsemmisítésében. Sokuk videójáték-függővé nőtt fel, a képernyőn viszont most élő személyeket ellen harcolnak, és általában elérik céljukat.

 

Nagyobb drón roncsai

 

A drónegységek tagjai startup- és gamer-attitűddel harcolnak a betolakodók ellen, és pont ezért a mentalitásért lehetnek annyira hatékonyak, mert akármennyire tragikus, a képernyőn lövöldözős játékok célpontjaiként látják az ellenséget. Már az 1991-es kuvaiti háború egyes amerikai pilótái is ugyanígy viszonyultak célpontokhoz. Azóta a háború virtualizálódott, a halottak viszont nagyon is húsvér emberek…

A drónpilóták a fronttól biztonságos távolból háborúznak, viszont az ukrán hadseregben valószínűleg mégis ők rendelkeznek a legnagyobb harci tapasztalattal. Az ellenséget detektáló drónok könyörtelenül elvégzik a feladatot, majd a legtöbb esetben az oroszokkal együtt robbannak fel.

Gamerek a háborúban

A leírások alapján a drónok irányítói rendetlen startup irodákra, s nem irányítóközpontra emlékeztető helyiségekből vezénylik le akcióikat, és a katonai szokásokkal sem törődnek. Legtöbbjüknek nincs katonai tapasztalata, soha nem szolgált a hadseregben. Ennek ellenére van már közöttük olyan gamer-múlttal rendelkező drónpilóta is, aki egymaga háromszáznál több orosz katonával végzett. Összehasonlításként: az iraki háború legeredményesebb amerikai mesterlövész áldozatainak száma ennek a felét sem érte el.

Az ukrán hadsereg ezekkel a gyilkos drónokkal jutott el addig, hogy a frontvonalak között egyetlen orosz katona sem érezheti magát biztonságban. Az ellenség előrenyomulását is lassítják, az irdatlan veszteségek jelentős része dróntámadásokkal magyarázható. Moszkva stratégiát is váltott: páncélozott harci oszlopok helyett kisebb gyalogsági egységek mennek a senkiföldjére.

A drónpilótáknak szintén stratégiát kellett váltaniuk: napi több drónt, például húsz helyett negyvenet kell végzetes útjukon navigálniuk, mert inkább egyéni célpontokra koncentrálnak. Masszív robbanóanyagok helyett repeszekkel gyilkolnak. Ritka és szerencsés esetekben az orosz katonák megadják magukat.

Moszkva is egyre több dróntámadást indít Ukrajna ellen, de a Wall Street Journal szerint az ellenoldalnál kevesebb (játékokon) gyakorlott pilótával rendelkezik. Az ő drónjaik is kamikazék, csak másként.

 

Képek: FMT

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!