A 2013-as Gravitáció című sci-fiből is tudjuk, hogy az űrszemét katasztrofális következményekkel járhat, ha például űrhajóval ütközik. Mikrométeres becsapódásoktól kezdve, egy centinél is nagyobb lyukakat okozhat. A misszió sikerére és a legénység életére komoly kockázatot jelenthetnek, tíz centis tárggyal való ütközés pedig katasztrófa.
Az idő múlásával a Föld pályája egyre „zsúfoltabbá” válik, szaporodik az űrszemét, és az űrügynökségeknek kreatívabb megoldásokat kell kitalálniuk, hogy asztronautáik épek maradjanak.
Felrobbanó műholdak mindig súlyos problémákat okozhatnak.
Az űrséta
Július első hetében két űrhajós merészkedett a kínai Tiangong űrállomáson kívülre. Fontos feladatot kellett végrehajtaniuk: az állomás külső védelmét kellett megerősíteniük egy felrobbant orosz műhold által közelbe kerülő úrszemét miatt.
Az űrséta célja védőeszközök külső kábelekre és vezetékekre szerelése volt. Így tudják csökkenteni az űrhulladékkal történő esetleges ütközés negatív következményeit. Emellett az állomás hosszútávú biztonságát, stabilitását szintén növelik az ilyen sétákkal.
A Tiangong űrállomás
Az aggodalmat a korábban a Földet megfigyelő, „nyugállományba helyezett” Resurs-P1 júniusi pályaelhagyása váltotta ki. A nem várt esemény a nemzetközi Űrállomás (ISS) asztronautáit is arra késztette, hogy űrhajójukban találjanak menedéket. Az ISS mikrometeoroktól és űrtörmelékektől védő ballisztikus panelekkel rendelkezik.
A Resurs-P1 ugyanis nemcsak pályát módosított, hanem száznál több darabra tört szét. Pályájukat az Egyesült Államok Űrparancsnoksága figyeli árgus szemekkel.
Vicceket is meséltek séta közben
Kína másképp közelítette meg a problémát: az űrállomáson tartózkodó személyeket nem arra utasították, hogy űrhajóban keressenek menedéket, hanem az állomás fizikai védelmét kellett megerősíteniük.
Egy ilyen baleset plasztikusan szemlélteti, hogy kicsi űrszemét-darabok milyen komoly kockázatot jelenthetnek a különféle állomásokon és űrhajókon ténykedő asztronautákra.
Li Cong, az egyik kínai robotkar segítségével ment a külső helyszínre, míg társa, Ye Guangfu átadta neki a szükséges felszerelést. A harmadik asztronauta, Li Guangu az állomás központi Tianhe moduljából figyelte a munkát.
A hat és félórás űrséta nagyrészt problémamentesen zajlott. Kínai sajtóforrások alapján a két űrhajós még viccelt is egymással, versenyeztek, melyikük ér el hamarabb egy kijelölt pontot, aztán pózoltak a kamerának.
A három űrhajós április huszonhatodika óta tartózkodik az űrlaborban. Egy korábbi, május huszonnyolcadikai séta során védőeszközökkel bővítették a Wentian labort és a Tianhe magmodult.
Képek: PICRYL, Wikimedia Commons