Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Fegyvernyomtatás elleni munkacsoportra van szükség

MEGOSZTÁS

Az év végén leköszönő amerikai elnök végrehajtási rendeletet írt alá, és munkacsoportot alakít a 3D nyomtatással készített lőfegyverek és géppuska-átalakítók okozta növekvő fenyegetés ellen.

Fegyvereket legalább egy évtizede nyomtatnak, akkor viszont inkább csak kuriózumnak számítottak. Mára egyre több készül, könnyebb az előállítás. Ha valaki például pisztolyt akar magának házilag fabrikálni, és van otthon megfelelő (nem csúcskategóriás, hanem sima „mezei”) 3D nyomtatója, elég a darkneten böngésznie, előbb-utóbb találni fog használati utasítást, printelhető tervfájlt.

 

Chicago a félautomata pisztolyok ellen

Az automata elsütő billentyűk más néven Glock-kapcsolók a pisztolyt teljesen automata kézifegyverré alakító kicsi alkatrészek. Fegyver-átalakító komponensek birtoklása az USA-ban törvényileg tiltott. Nem véletlenül, hiszen átalakított fegyvereket egyre nagyobb számban használnak emberöléshez, emberrabláshoz, betöréshez, fegyveres rabláshoz stb.

A Glock polimervázas félautomata kézifegyverek, az azonos nevű cég legismertebb termékei. Chicago városa júliusban bírósági eljárást kezdeményezett az Egyesült Államok legnagyobb félautomata pisztolygyártója ellen.

 

Sokkal veszélyesebb, mint amilyennek látszik

 

Az eljárás oka, hogy a fegyver 3D nyomtatással könnyen még gyilkosabb szerkezetté alakítható át, és persze az is, hogy 2021. és 2023. december 31. között nőtt az illegálisan módosított (kb. 1100) pisztollyal elkövetett erőszakos bűncselekmények száma. Másrészt, a város szerint a Gluck hazudik, amikor azt állítja, hogy a biztonságot promótálja. A közhangulatot tükrözi, hogy a Glock-pisztolyok automata elülső billentyűjét feltaláló Jorge Leon is sajnálja találmányát. A fegyverlobbi képviselői persze támadják, komolytalannak és következmények nélkülinek tartják az eljárást.

 

Fantompuskák, valódi áldozatok

Ilyen fegyverrel gyorsabban lehet lőni, mint az amerikai hadseregben használt szabványos M4 gépkarabéllyal. Gyakran Kínából importálják őket az USA-ba, az amerikai készítésűek nyomtatottak. A műanyag-átalakítók online fájlok alapján asztali 3D nyomtatóval könnyen, darabonként harminc másodperc alatt nem egész negyven dollárcentért elkészíthetők.

A Biden által felállított munkacsoportnak kilencven napon belül beszámolót kell készítenie, hogy a szövetségi hatóságok miként tudják megakadályozni a módosított pisztolyok forgalmát. Szövetségi bűnüldöző szervekkel együttműködve igyekszik majd detektálni és lefoglalni a veszélyes eszközöket.

 

Fantompuska

 

A rendelet az átalakítónál továbbmegy, a „fantompuskáknak” is hívott, teljes egészében nyomtatott lőfegyverek ellen szintén állást foglal. Ezek azért különösen veszélyesek, mert a használatban lévő biztonsági szkennerek többségüket nem érzékelik, nincs gyártási számuk, rendkívül nehezen nyomon követhetők nyomon. Készítésük, értékesítésük és birtoklásuk teljesen illegális, a 3D nyomtatótechnológia fejlődésével viszont valószínűleg napról napra nagyobb veszélyt jelentenek. A munkacsoport ellenük is megkap minden támogatást.

A 3D nyomtatás-alkalmazások döntő többsége szerencsére jó cél szolgál: űrkutatás, egészségügy, mezőgazdaság stb.

 

Képek: Flickr

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!