A 16 éven aluliak nem használhatják majd az Instagram Live funkcióját, hacsak nem rendelkeznek szülői engedéllyel. Szintén szülői engedélyre lesz szükségük ahhoz, hogy kikapcsolják a közvetlen képüzenetekben a meztelenséget elmosó funkciót.
Kiterjesztett tinifiókok
A változtatásokat az Instagram tinédzser fiókrendszerének a Facebookra és a Messengerre való kiterjesztésével egy időben jelentették be. A tinifiókokat tavaly vezették be, és a 18 év alattiakat alapértelmezés szerint olyan beállítások közé helyezték, amelyek lehetővé teszik a szülők számára, hogy megszabják a használat feltételeit.
Ilyen például, hogy napi időkorlátokat állíthatnak be az alkalmazás használatára. Emellett bizonyos időpontokban blokkolhatják a tinédzserek Instagram-használatát. További lehetőség, hogy láthatják, milyen fiókokkal vált üzenetet a gyermekük.
A Facebook és a Messenger tinifiókok kezdetben az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Ausztráliában és Kanadában kerülnek bevezetésre.
Az Instagram-fiókokhoz hasonlóan a 16 év alatti felhasználóknak szülői engedélyre lesz szükségük a beállítások megváltoztatásához.
A 16 és 17 évesek, akiket alapértelmezés szerint beállítottak az új funkciókba, önállóan módosíthatják azokat.
Több mint 50 millió alapbeállítás
A Meta szerint az Instagram tinifiókokat világszerte 54 millió 18 év alatti használja, a 13-15 évesek több mint 90 százaléka megtartotta az alapértelmezett korlátozásokat.
A The Guardian cikkében rámutat: a lépésre az Egyesült Királyságban az online biztonságról szóló törvény bevezetésével egy időben kerül sor.
Március óta ugyanis a jogszabály hatálya alá tartozó minden oldalnak és alkalmazásnak lépéseket kell tennie az illegális tartalmak, például a gyermekek szexuális zaklatása, a csalás és a terrorizmusról szóló anyagok megjelenésének megakadályozására. Vagy, ha azok felkerülnek az internetre, el kell távolítania azokat. A jogszabály hatálya olyan szolgáltatásokra terjed ki, mint a Facebook, a Google, az X, a Reddit vagy akár az OnlyFans. Összesen több mint százezer szolgáltatás esik a jogszabály hatálya alá.
A törvény rendelkezéseket tartalmaz a gyermekek bántalmazás elleni védelmére is, és előírja a technológiai platformoknak, hogy a 18 év alattiakat megvédjék az olyan káros anyagoktól, mint az öngyilkossággal és önkárosítással kapcsolatos tartalmak.
Sajtóértesülések szerint a törvény – az Egyesült Királyság és az USA közötti kereskedelmi megállapodás részeként – “felhígulhat”. Ez a napokban a gyermekvédelmi csoportok heves tiltakozását váltotta ki, amelyek jelezték, nem tűrnek meg semmilyen kompromisszumot a kérdésben.
(Kép: unsplash.com/Frankie Cordoba)