Erre ugyanis az uniós szabályok, egész pontosan a Digital Services Act (DSA) kötelezi őket. Az EU-s jogszabály 30. és 31. cikkelyében szerepel az az előírás, hogy a mobilalkalmazások fejlesztőinek meg kell osztaniuk elérhetőségeiket a felhasználókkal. Máskülönben – vagyis a “kereskedői státusz” nélkül – nem terjeszthetnek új alkalmazásokat vagy alkalmazásfrissítéseket az Európai Unió területén.
Cím, telefonszám, email
Az Apple kedden bejelentette, hogy eltávolította azokat az alkalmazásokat, amelyek még nem feleltek meg a DSA rendelkezéseinek.
A fejlesztőknek szóló közleményében az Apple azt írta: február 18-tól az összes, kereskedői státusz nélküli alkalmazást eltávolították az uniós App Store-ból. A törölt alkalmazásokat mindaddig nem helyezik vissza, amíg a kereskedői státuszukat az Apple nem adja meg és nem ellenőrzi.
A TechCrunch úgy tudja, a változás rengeteg fejlesztőt érintett. Valószínűleg azért, mert sokan nem főállásban foglalkoznak alkalmazásfejlesztéssel. Az Appfigures alkalmazás-információs szolgáltató szerint az első 30 órában mintegy 135 ezer alkalmazás vált inaktívvá az uniós tagállamok App Store-jában.
A fejlesztők már jó ideje tisztában voltak a 2025. február 17-i határidővel, őket a bejelentés nem érhette meglepetésként.
Kicsi, független, de kereskedő
Az uniós jogszabály a kisebb és a független alkalmazásfejlesztőkre volt a legnagyobb hatással, persze azokra, akik jellemzően nem hozzák nyilvánosságra címüket vagy telefonszámukat. Ezekre az uniós szabályok szerint a fogyasztói panaszok és megkeresések kezelése miatt van szükség. Ezek a fejlesztők gyakran otthonról dolgoznak, és általában csak egy e-mail címet adnak meg a weboldalukon.
A DSA szerint minden olyan alkalmazás, amely pénzt keres az App Store-on keresztül, “kereskedőnek” tekinthető – függetlenül attól, hogy a bevétel fizetett letöltésekből, alkalmazáson belüli vásárlásokból vagy reklámokból származik.
Ha az alkalmazás “kereskedelemmel, üzleti tevékenységgel, kézművességgel vagy szakmával”, akkor a DSA iránymutatása alá tartozik.
Az EU App Store-ban publikáló szervezeteknek fel kell tüntetniük a D-U-N-S számukhoz (Data Universal Numbering System) kapcsolódó telefonszámukat, e-mail címüket és címüket. Az iránymutatás szerint ez az egyéni fejlesztőkre is vonatkozik. A kisebb fejlesztőknek a címek és telefonszámok harmadik fél általi regisztrációjára volt szükségük, hogy némi védelmet és adatvédelmet biztosítsanak számukra. Egyes fejlesztők coworking helyeket, virtuális irodákat vagy postafiókokat használtak üzleti címként, míg mások virtuális telefonszámokat regisztráltak ahelyett, hogy magánszámukat adták volna ki a nyilvános App Store-ban való közzétételre.
(Kép: Dall-e)