A jelentés szerint a kiberbiztonsági munkahelyek 28 százaléka jelenleg betöltetlen, ami komoly kockázatot jelent a növekvő fenyegetések kezelésében. A BCG számításai szerint világszerte 2,8 millió kiberbiztonsági szakember hiányzik a munkaerőpiacról.
A vállalatok új technológiákat, így a mesterséges intelligenciát, generatív MI-t alkalmaznak olyan kiberbiztonsági funkciókhoz, mint a prediktív elemzés és az anomáliák felderítése. Ezek az innovációk azonban új sebezhetőségeket hoztak létre, ami még sürgetőbbé teszi a naprakész kiberbiztonsági ismeretekkel rendelkező munkavállalók alkamazását.
A BCG és a Global Cybersecurity Forum a globális kiberbiztonsági munkaerőről végzett új kutatáshoz 48 országban hatezer interjút készített.
A digitalizáció elterjedése átalakította az iparágakat, a kormányokat és a társadalmat. Ezzel egyidejűleg a kibertámadások és a kiberbűncselekmények lavináját indította el. Az ezekhez kapcsolódó költségek meghaladják a 2200 milliárd dollárt – állítja a BCG.
A mesterséges intelligencia mint súlyosbító tényező
A felmérésben a kiberbiztonsági vezetők 58 százaléka aggodalmát fejezte ki az új ellenséges technikák, köztük az MI-vel támogatott kibertámadások miatt.
A digitális eszközök mindeközben olyan védelmet igényelnek, hogy globálisan 7,1 millióra nőtt a kiberbiztonsági területen dolgozók száma.
Viszont – mint arra a BCG és a kiberbiztonsági világfórum is rámutat – további 2,8 millió állás betöltetlen ezen a területen.
A kereslet és a kínálat közötti szakadék az ázsiai-csendes-óceáni térségben a legnagyobb, ahol a terület még viszonylag fejletlen, és a globális hiány több mint felét (56 százalékát) ez a terület teszi ki.
A kiberbiztonsági munkaerőhiány közel kétharmada (64%) négy iparágban érzékelhető: a pénzügyi szolgáltatások területén, az iparban, a fogyasztási cikkek szegmensében és a technológia iparágban. Ez persze nem meglepő, tekintve, hogy tíz támadásból hét ezeket az iparágakat célozza. Emellett az egy betörésre jutó költségek is e területeken a legmagasabbak.
A BCG és a Global Cybersecurity Forum tanulmányukban bizonyos ajánlásokat is megfogalmaztak a munkaadók felé:
- A tehetséghiány és a kihívások kezelése érdekében a szervezeteknek jövőbe mutató kiberbiztonsági munkaerő-gyakorlatokat kell alkalmazniuk.
- A készségképzést a meglévő fenyegetésekhez és a kialakulóban lévő trendekhez kell igazítaniuk, készségalapú felvételi gyakorlatokat kell alkalmazniuk.
- A jelenlegi munkaerőnek lehetőséget kell kínálni a továbbképzésre és a folyamatos tanulásra, beleértve a tanúsítványok szponzorálását, valamint a belső és külső képzések biztosítását.
- Világosabb karrierlehetőségeket és támogató munkakörnyezet kell biztosítani a munkaerő megtartása érdekében.
- Célzott, stratégiai eléréssel kell bevonzani az új tehetségeket az iparágba.
- Együttműködésre kell lépni kormányzati szervezetekkel olyan országos kampányokban, amelyek a kiberbiztonságot kiemelt karrierlehetőségként pozícionálják.