Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Black Friday újratöltve: kedvezmények az aknamezőn

MEGOSZTÁS

Sokan szinte megszállottan várják azt az ősz végi időszakot, amelyet bár Black Fridaynek nevezünk, de már rég nem egyetlen napról szól a diszkont-őrület.

Az Egyesült Államokból eredeztetett Fekete Péntek története még a 19. századra nyúlik vissza. Hagyományosan a Hálaadást követő pénteket tartják az “igazi” Black Fridaynek, amely egyébként a karácsonyi bevásárlási időszak kezdetét jelzi.

A modern kori Black Friday intézményére rátelepedtek további diszkont-időszakok is – így a Cyber Monday, illetve a Cyber Week is. Az elmúlt években nem egyszer volt példa arra, hogy egyes kereskedők vagy szolgáltatók egész novemberben különleges akciókat tartottak.

Ahogy a kereskedelmi őrület az utóbbi években elharapódzott, és az üzletek ajánlatai bevették az internetet is, úgy jelentek meg a különböző kamuajánlatok is. A visszaélések az utóbbi években rendkívüli mértékben megszaporodtak.

Mit jelent egy-egy leárazás valójában?

Az UFC-Que choisir francia fogyasztóvédelmi szövetség igazgatója a tavalyi diszkont-időszakban egyenesen azt állította, hogy már több a csaló szándékú ajánlat az interneten, mint a valódi leárazás.

A francia fogyasztóvédők kutatásuk során azt találták, hogy a Black Friday-akciók tengerében alig-alig lehet megtalálni a valódi diszkont-ajánlatokat. 

Persze ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy csak a Black Friday-ajánlatok többsége csapda lenne. Csupán azt, hogy az akció nem minden esetben jelent valódi leárazást. Vagyis a kereskedők elvileg kötelesek lennének feltüntetni a megelőző harminc nap legalacsonyabb árát egy adott termékre vonatkoztatva. 

Ezt sajnos a legtöbb kereskedő elmulasztja, hogy az uniós direktíva célja pontosan a fogyasztók védelme lett volna. 

Ha valahol olyan ajánlatot lát, hogy egy termék 40-50 százalékkal kevesebbe kerül, nem árt gyanakodni, valószínűleg valamilyen csalafintaság van az ajánlat mögött. Ilyen esetekben legtöbbször az “eredeti” árral játszanak a kereskedők, hogy a vásárlók azt higgyék, egy galaktikus akcióban soha vissza nem térő ajánlatra bukkantak.

A francia kutatás során egyébként olyan megtévesztő gyakorlattal is találkoztak a fogyasztóvédők, hogy a kereskedő a leárazás mértékét a konkurenseknél talált legmagasabb árak alapján határozta meg.

Legyen résen az internet útvesztőiben

A Black Friday-időszak remek alkalomnak tűnik a csalók számára is, így az online vásárlásnál sem árt kiemelt figyelemmel lenni. 

Az Egyesült Királyságban például a Barclays nevű bank külön figyelmeztetést adott ki 2023 őszén. Eszerint a csalási esetekben elvesztett pénz mennyisége mintegy 22 százalékkal nő meg a Black Friday és a Cyber Monday akciókhoz kapcsolódóan. Az áldozatok ráadásul nem alacsony összegeket buktak – átlagosan mintegy 970 fontot, vagyis 475 ezer forintot.

Az egyik leggyakoribb csalási típus a hamis szállítói üzenet, amely többnyire sms-ben érkezik. Az üzenetben egy link szerepel, amely csaló (adathalász) oldalra vezeti az áldozatot. 

Szintén érdemes szigorúan megnézni a weboldalt, ahol vásárolni szeretnénk. A csaló oldalaknak ugyanis az előbbiekhez hasonló egyetlen célja van: megszerezni az áldozat személyes és pénzügyi adatait. 

Ne legyenek kétségei, nem csak Ön, hanem a kiberbűnözők is régóta – jobbára egész évben – készülnek a Black Fridayre. Mint arra a NordLayer kutatása is rámutat, a dark weben a “fekete péntek” egész évben aktív és népszerű topik. 

Van néhány alapszabály, amit mindenképp érdemes betartani a diszkont-ajánlatok forgatagában

  1. Ne kattintsunk kéretlen reklámlevelekre, ismeretlen feladótól származó ajánlatokra!
  2. Ha elönti az adrenalin – egy szinte ingyen kínált tévékészülék láttán -, lépjen vissza egyet, számoljon háromig, és használja a józan eszét! Ennyire hülye valószínűleg egyetlen kereskedő sem lehet…
  3. Csak megbízható weboldalakról vásároljon! És azt is érdemes ellenőrizni, hogy nem egy hamisított márkaoldalról szeretne-e éppen vásárolni!
  4. Mérlegelje a kedvezmény mértékét! Ha valamint 40-50 százalékos kedvezménnyel kínálnak, akkor ennyit spórolhat a vásárláson. Ha viszont kiderül, hogy csaló weboldalról vásárolt, akkor ezt az összeget teljes egészében bukja. Ha mégsem veszi meg a hihetetlen áron kínált tévét, akkor a teljes vételárat megspórolta.
  5. Legyen szkeptikus a kiugróan csábító ajánlatokkal! És közben persze ne feledkezzen el számítógépének, mobileszközeinek egyébként is kötelező biztonsági frissítéseiről, a vírusellenőrzésekről.

A leggyakoribb visszaélési, csalási formák a Black Fridayhez kapcsolódóan

  1. Adathalászat – jelenleg ez számít a legelterjedtebb csalási tevékenységnek.
  2. Hamisított weboldalak – a csalók egyre meggyőzőbben képesek lemásolni egyébként megbízható honlapokat, áruházakat.
  3. Ajándékkártya-csalások – a harmadik féltől származó ajándékkártyák lehetnek hamisak, de lehetnek már mások által felhasznált kártyák.
  4. A megrendelések hamis visszaigazolása – az ilyen “visszaigazolások” érkezhetnek emailben, sms-ben vagy telefonhívás formájában is.
  5. Közösségimédia-csalás – az amerikai kereskedelmi hatóság szerint a közösségi médiából érkező megkeresések 61 százalékban végződnek pénzügyi veszteségekkel.

(Kép: unsplash.com/carmapr.nl)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!