A csúcstechnológiát választási kampányában is használó Javier Milei, Argentína tavaly novemberben megválasztott elnöke megalapította a Biztonságra Alkalmazott Mesterséges Intelligencia Egységet. Rendeltetése bűnöző tevékenységek felderítése, nyomozás és előrejelzés gépitanulás-algoritmusokkal. Az algoritmusok az internetet, a vezeték nélküli kommunikációt, biztonsági kamerákat, drón-megfigyeléseket, pénzügyi tranzakciókat és más adatokat monitoroznak valósidőben.
Tüntetők fizetik a tüntetés rendőrségi biztosítását?
Az elnök július végi határozatban, a nemzeti hírszerző ügynökség átszervezése után közölte az egység létrehozását. A Biztonsági Minisztériumhoz tartozik, és így Milei közvetlenebbül tudja ellenőrizni. Decemberben a belügyminiszter véget vetett a megszorító politika elleni nyilvános tiltakozásnak, és belengette a tiltakozók azonosítását „videó, digitális és manuális eszközökkel.” egyben azt is megígérte, hogy kiszámlázza nekik a tüntetések rendészeti költségét.
Javier Mileji argentin elnök (középen)
Az egység felhatalmazást kapott a korábbi bűnözési adatok gépitanulás-algoritmusokkal történő elérésére, jövőbeli bűncselekmények előrejelzésére, megelőzésére. Az elnök szerint ez a hozzáállás jelentősen javítja a különböző területeken dolgozó belügyminisztérium, szövetségi rendőrség és biztonsági erők hatékonyságát, fenyegetés és vészhelyzet esetén lehetővé teszi a gyorsabb és pontosabb reagálást.
Mintaországok?
A határozatban szerepel, hogy Argentína nem az egyetlen és nem is az első mesterséges intelligenciát bűnüldözésre használó ország. Az Egyesült Államokat, az Egyesült Királyságot, Franciaországot, Indiát, Izraelt, Kínát és Szingapúrt hozták fel példaként.
Ezeket az államokat (köztük magukat is) úttörőnek tartják az MI kormányzati és biztonsági alkalmazásában.
Az új egység az elnök átfogóbb kiadáscsökkentő stratégiájának része. A stratégia keretében állami hivatalnokokat és szervezeteket helyettesítenek MI-vel.
Aggályok és előnyök
Bűnüldözési használatával kapcsolatban mégis merülnek fel aggályok. Túl Steven Spielberg klasszikus disztópiáján, a Különvéleményen, Argentínában is voltak már problémák az arcfelismerés 2019-20-as Buenos Airesi túlhasználatával. A technológia miatt legalább száznegyven alkalommal vettek személyeket tévesen őrizetbe. A rendszereket bírói végzéssel állították le 2022-ben, de a fővárosi adminisztráció igyekszik érvényteleníteni a határozatot.
Más területen, például a büntető igazságszolgáltatásban Buenos Aires sikeresen alkalmazza az MI-t. Az Amerika-közti Fejlesztési Bank szerint bírósági vélemények kidolgozására fejlesztett szabályalapú rendszer kilencven percről egyre csökkentette a tárgyaláson figyelembe vehető bizonyítékok bemutatását, százkilencven napról negyvenkettőre a jogsértési határozatok feldolgozási idejét.
Képek: DeepLearning.ai, Wikimedia Commons