Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Az orosz dezinformáció növelte az amerikaiak félelmét a hurrikánoktól

MEGOSZTÁS

Egy fényképen a Helene hurrikán miatt víz alá került Disney World-öt látjuk, a katasztrófa következményei beláthatatlanok. A fotó szépséghibája, hogy a Disney World nem volt víz alatt, kamu az egész, az orosz dezinformációt szolgáló mesterséges intelligencia készítette.

A londoni Stratégiai Párbeszédért Intézet (ISD) friss kutatási eredményei alapján Oroszország az online térben felerősített és terjesztett hamis, félrevezető információkat az Egyesült Államokat ősszel sújtó hurrikánokról és az amerikai szövetségi kormány válaszintézkedéseiről. A kutatás szerint a félretájékoztatással a Kreml az USA közvéleményét akarja az elnökválasztás előtt manipulálni.

 

Víz alatt az egész ország

Az eltúlzott, valótlan tartalmakat az orosz állami média, közösségi hálózatok felhasználói és megkérdőjelezhető hitelességű honlapok terjesztették. Kétségbe vonták az amerikai hatóságok a Helene és a Milton hurrikánra adott reakciójának hatékonyságát, a vezetőket inkompetensnek és korruptnak állították be.

Rengeteg kamukép kering a neten, például a víz alatt lévő Disney Worldről is egy fotó, amit persze nem borított víz, a fotót mesterséges intelligenciával készítették. A megközelítés jellegzetes Kreml-stratégia: létező amerikai problémákat azonosítanak, nagyítanak fel. Ilyen volt korábban a bevándorlás, a rasszizmus, a bűnözés és a gazdaság. A cél mindig ugyanaz: az USA-t korrupt, erőszakos és igazságtalan országként beállítani.

 

Hurrikán után

 

Az amerikai hírszerzés és technológia cégek szerint a november ötödikei választás előtt masszívan erősödött az orosz hacker- és dezinformációs tevékenység. A természeti katasztrófáról terjengő hamis infókkal azt akarják elérni, hogy az amerikaiak se a kormányban, se egymásban ne bízzanak. A problémát nem az orosz hackerek találják ki, ők „csak” olajat öntenek a tűzre.

A legtöbb dezinformációt a Szövetségi Vészhelyzet Kezelő Ügynökségről (FEMA), a Biden-adminisztrációról és Kamala Harris demokrata elnökjelöltről terjesztik. A háttérben persze mindig az a szándék áll, hogy elegendő amerikait meggyőzve, tiltakozzanak a kormány Ukrajnának nyújtott támogatása ellen, Washingtont rábírják a segélyek beszüntetésére, ami orosz győzelmet eredményezhetne.

A Kreml hivatalosan, nagyköveti szinten is visszautasította, hogy beavatkozna az USA belpolitikájába.

 

Igazság utáni világ

Az ISD kutatói kimutatták, hogy orosz hackerek, kamuprofilok kihasználják amerikai tulajdonban lévő közösségimédia-platformok, például Elon Musk X-ének megengedő moderálási gyakorlatát. A hamis állítások általában kamu vagy teljesen automatizált (MI) felhasználói profiloktól vagy legális hírportálokat utánzó honlapoktól jönnek. Ilyen profilokból kisebb seregek állnak rendelkezésre. Ezeket a weboldalakat sokszor nagyon nehéz megkülönböztetni az eredetitől. gyanútlan amerikaiak a tartalom újraposztolásával hozzá is járulnak a dezinformáció terjedéséhez.

Az izraeli Cyabra techcég a FEMA tevékenységét bíráló népszerű posztokat elemezve, megállapította, hogy a posztolók szignifikáns része nem azonosítható valós személyként, a posztokra adott válaszok negyede pedig kifejezetten fake. A posztokat viszont több mint félmilliárdszor néztek meg.

Az X-en még olyanok is megjelentek, hogy a hatóságok manipulálják az időjárást. Egyes republikánus politikusok az orosz állami Sputnik Newsnak interjút adva, elmondták: a hurrikánokra nem volt tényleges állami reakció – az ilyen állítások hitelesítették a Disney World fényképet, a helyszíni fotók viszont rájuk cáfoltak.

 

Képek: Wikimedia Commons, Feeding the Nation

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!