Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Az uniós hírek eltávolítását teszteli a Google

MEGOSZTÁS

A kiadókkal már régóta folyó huzavona miatt a Google azt kezdte tesztelni, milyen következménye lenne az EU-ban közölt hírek eltávolításának a találati listákból.

A lépés célja, hogy az amerikai internetes óriás demonstrálja a kiadók felé egy ilyen lépés következményeit – derül ki a The Verge beszámolójából.

A Google már jó ideje lavírozik a kiadókkal, a szabályozó hatóságokkal és a hírolvasókkal való kapcsolat között. Úgy tűnik, most elfogyott az amerikai tech-cég türelme, ezért döntött a drasztikus teszt mellett.

A keresőóriás egész egyszerűen eltávolítja az uniós székhelyű kiadók híreit találati listáiból.

Azért a jogdíj az úr

A teszt célja, hogy megállapítsa, milyen hatással lesz ez a forgalomra és a keresés általános élményére. Ennek a lépésnek az következménye nem lesz mindenki számára látható. 

A Google csak a felhasználók egy százaléka számára távolítja el az unióban közölt cikkeket a keresési találatokból, a Google Newsból és a Discoverből. 

A hírmegvonással pedig Belgiumban, Dániában, Franciaországban, Görögországban, Hollandiában, Olaszországban, Lengyelországban, Spanyolországban és Horvátországban szembesülhetnek majd az internetezők.

A Google azzal indokolta a „korlátozott ideig” tartó tesztet, hogy az uniós hatóságok és kiadók „további adatokat kértek a hírek tartalmának a keresőben való hatásáról”. 

A vállalat szerint továbbra is megjeleníti az EU-n kívül bejegyzett  weboldalak és hírkiadók eredményeit. A teszt végeztével pedig újra megjeleníti az uniós kiadók cikkeit  is a keresési eredmények között.

Csupán kísérletről van szó, de a Google lépése már-már figyelmeztetésnek is tűnhet.

A teszt végére az uniós hírkiadók pontosan látni fogják, hogy a Google nélkül mekkora forgalomtól esnének el. 

A kísérlet a Google-nek is adhat némi rálátást arra, hogy a felhasználók valójában mennyire törődnek a hírekkel. Ezt egyébként már a Facebook is vizsgálta. Végül az FB eltávolította a “Hírek” tabot és leállította a kiadói kifizetéseket.

A Google évek óta hevesen harcol az olyan szabályozások ellen, amelyek arra kényszerítenék, hogy kompenzálja a tartalmakért a kiadókat. 

A Google az EU-ban köteles megfelelni az európai szerzői jogi irányelvnek, ennek eredményeként a keresőóriás több száz kiadótól licencel tartalmat a régióban. 

Az év elején Franciaország 272 millió dollár megfizetésére kötelezte a Google-t, mert a vállalat megsértette a hírkiadóknak nyújtott kártérítésről szóló megállapodást.

A Google nemrégiben az Egyesült Államokban eltávolította a találatok közül a kaliforniai hírportálok linkjeit, válaszul az újságírás védelmét célzó helyi jogszabályra. 

Hasonló viták Kanadában is Ausztráliában is zajlanak. Az ausztrál szabályozás miatt pedig nem sokon múlt, hogy a Google teljes keresőszolgáltatását leállítsa a szigetországban.

(Kép: Dall-e)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!