(Kiemelt kép: Unsplash)
A milliárdos Masayoshi Son, a SoftBank befektetési holding alapítója és vezérigazgatója állítólag valamilyen formában részt vesz a kezdeményezésben. Az OpenAI hardveres erőfeszítése – bármilyen formában is valósuljon meg (vagy ne valósuljon meg) – a The Information szerint a legkorábbi szakaszban van. Altman és Ive még csak arról kezdtek el beszélgetni, hogy mit tudna vagy hogyan nézne ki egy hardver, konkrét funkciókról, képességekről vagy célpiacról még nem. Ive hírneve persze megelőzi őt. Az ex-Apple formatervezési vezetője számos terméken dolgozott tanácsadóként, mióta 2019-ben elhagyta az Apple-t. Ilyen volt például a Linn hangtechnikai cég 60 ezer dolláros lemezjátszója, vagy III. Károly király Astra Carta keretrendszerének logója, amely a fenntartható űrgyakorlatokat hangsúlyozó mozgalom.
A hardver azonban trükkös üzlet. Az OpenAI ezt jól tudja.
Az OpenAI egykor robotikai kutatási részleget vezetett, amely azt kutatta, hogyan tanulhatnak meg a gépek olyan összetett feladatokat elvégezni, mint például a Rubik-kocka megoldása. De 2021 júliusában feloszlatta a csapatot, miután komoly technikai akadályokba ütközött – és feltehetően a költségek is túllépték a határt. Az OpenAI azonban képes némi készpénzt elégetni, miután a befektetőknek elmondta, hogy idén várhatóan eléri az 1 milliárd dolláros bevételt. Az AI startup, amely leginkább a vírusos AI-alapú ChatGPT chatbotjáról és a GPT-4 szöveggeneráló rendszeréről ismert, összesen 11,3 milliárd dollárnyi kockázati tőkén ül.
Csak áprilisban az OpenAI újabb ~300 millió dollárt szedett össze. A vállalat állítólag tárgyalásokat folytat arról, hogy esetleg részvényeket adjon el, ami a startup értékét 29 milliárd dollárról 80 és 90 milliárd dollár közé emelné. Tehát, bár a hardver kockázatos vállalkozás, az OpenAI valószínűleg jobban átvészeli a viharokat, mint a legtöbben, ha a projektje jóval elmaradna a várakozásoktól.