(Kiemelet kép: Freepik)
Már itthon is megjelentek az első tartalomszolgáltatói állásfoglalások a mesterséges intelligencia használatával kapcsolatban. A minap az Indamedia-csoport, az Index tulajdonosa tette közzé saját szabályzatát az MI használatáról. Hamarosan az összes tartalomszolgáltatónak és kreatív területen mozgó cégnek szüksége lesz hasonló szabályok készítésére, amelyet bele kell majd foglalni az általános üzletszabályzatba és jó eséllyel az általános szerződési feltételekbe is, hogy a későbbiekben legyen hivatkozási alapja az MI használatából adódó jogi kérdések tisztázására.
A helyzet roppant prózai, az MI előszeretettel keres és kutat olyan belső adatbázisokban is, amelyek vagy fizetősek, vagy nem nyilvánosak. Tapasztalat, hogy a tiltott adatbázisok használatát letagadja, de sajnos többször fordult elő, hogy a belső adatbázisokban (egy-egy kért kutatás miatt) nyomot hagyott maga után. Tehát biztosan járt ott. Ami elgondolkodtató, az az, hogy maga az MI használója sem mindig tudja, hogy az elkészült anyagban szereplő információknak pontosan milyen a jogi státusza. Simán elképzelhető, hogy az MI egy információt úgy passzít bele a tartalomba/kutatási anyagba, hogy nem jelöli meg a forrást (ritka persze), és azt általános, köztudott elemként alkalmazza. Miközben az lehet másik szervezet legféltettebb titka. A tartalom felhasználója pedig átsiklik felette.

Szerzői jogvédelem
Ahogy az autók önvezető funkciójának használatakor bekövetkezett baleseteknél, úgy az MI használatakor megsértett szerzői jogok esetében is az autonom rendszert használó személyt teszik felelőssé. Olyan ez, mint a kormányon tartott kéz. A társadalmi és a jogi üzenete mindennek az, hogy jók ezek a robotok, de nem lehet őket a tetteikért felelősségre vonni. Az MI kutakodásából eredő jogi problémákra a Microsoft adott először választ. Az új mesterséges intelligencia-asszisztensének, a Copilotnak (másodpilóta) a felhasználói megnyugodhatnak – írja a mashable.com. A mesterséges intelligencia által generált munkájuk jogi következményei után a Microsoft vállalja a felelősséget.
Konkrétabban, a Microsoft másodpilóta szerzői jogi kötelezettségvállalása kiterjeszti a Microsoft meglévő IP-kártalanítási lefedettségét a mesterséges intelligencia chatbotjai és az AI-alapú asszisztensek által generált kimenetekre – jelentsen ez persze bármit is. A szabályzat a cég közlése szerint a termékeinek és a Microsoft saját tartalomszűrőivel és házon belüli biztonsági rendszereivel létrehozott tartalmainak fizetett felhasználóira vonatkozik. “Kereskedelmi ügyfeleinknek díjat számítunk fel a Copilotért, és ha használatuk jogi problémákat okoz, akkor ez a mi problémánk kell legyen” – írja a Microsoft.