Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Árulkodik az MI Hype Index

MEGOSZTÁS

Mennyire létjogosult az MI körüli hype, mennyire van és nincs értelme egyes fejlesztéseknek, mi hype és mi valóság? MIT-kutatók több szcenáriót dolgoztak ki a terület jövőjéről, de minden szcenáriónál látványosabb az MI Hype Indexük.

A mesterséges intelligencia, különösen a generatív MI gyors fejlődésével óriási hype alakult ki a terület körül, az infrastruktúrába súlyos százmilliárd dollárokat fektettek, amelyek egy része, akár semmibe is veszhet. Daron Acemoglu, az MIT (Massachusetts Institute of Technology) közgazdásza szerint a hype és a túlzó elvárások nem találkoznak.

Az MI a munkaerőpiacot sem fogja olyan mértékben átalakítani, mint sokan gondolják, a közgazdász szerint mindössze öt százalékát érintik majd szignifikáns változások. Tehát tíz éven belül nem kerül sora a hatékonyság és a termelékenység mesterséges intelligenciától várt masszív növekedésére.

Öt százalékos növekedésből nincsenek gazdasági forradalmak, akkor meg végképp nem lesznek, ha a felhőinfrastruktúrát legdrasztikusabban felskálázó mamutvállalatok, mint az Amazon, a Meta és a Microsoft az Nvidia grafikus feldolgozóegységeibe (GPU) öntött pénze nem tükröződik a befektetés nagyságának megfelelő bevétel-emelkedésben.

Meddig tart a hype?

Ha így lesz, lelohadhat a lelkesedés. Három forgatókönyv képzelhető el.

A legoptimistább alapján a hype csökken, de a technológia és egyes alkalmazások tovább prosperálnak. A második szerint 2025-ben ugyanakkora marad a hype, aztán kipukkad a lufi, jön egy dotkombukta-szerű összeomlás. Ez a szcenárió azért valószínűtlen, mert a techóriások – a dotkom idők startupjaival ellentétben – szilárd lábakon állnak, és maga a szektor is jóval masszívabb, mint volt huszonöt éve. Mindenesetre a második forgatókönyv alapján az MI tavaszra (ami inkább nyár már) ismét jön az MI tél, elzáródnak a pénzcsapok.

A harmadik szcenárió szerint az „őrület” évekig tart, humán állásokat tömegesen helyettesítenek MI-vel, miközben a vállalatvezetők nem értik igazán a technológiát. Aztán rájönnek, hogy az MI nem működik, és újra felveszik a korábban elbocsátott alkalmazottakat. Amikor a hype erősödik, mindig keserves a bukás.

 

Az index

A terület fejlődését mindenki elismeri, viszont hetente hallunk új és újabb délibábos kijelentéseket, ráadásul évek óta mindig a technológia legvégső határánál járunk (ami dinamikusan nézve egyébként igaz is lehet).

 

MI Hype Index

 

A hype-alapú fikció és a tényalapú valóság szétválasztása egyre bonyolultabb. MIT-kutatók ezért hozták létre az MI Hype Indexet, az iparág jelenállásának egyszerű összefoglalóját. A függőleges tengely a végítélettől az utópiáig, a vízszintes a hype-tól a valóságig ível. Az első felső, a másik jobboldali szegmensében, és a két szegmens átfedésében, tehát fent és jobboldalt találjuk a leginnovatívabb fejlesztéseket.

Első indexük a kifejezetten lehangolótól, például a szexuális tartalmú mélyhamisítványoktól (deepfakes), Musk Grok modelljének érthetetlen szabályaitól bizarr dolgokig, MI-vel irányított randevúkig, intelligens ékszerekig ível végítélet és utópia között. Ez mind hype.

A másik tengely, balról jobbra és lentről felfelé haladva már ígéretesebb: a GPT-4o tud következtetni, a Roblox 3D-ben építkezik generatív MI-vel, a Salesforce beindította az ágensalapú Agentforce MI-platformot, az Apple MI-t integrál okostelefonjaiba, pingpongban is veri a gép az embert. Hype helyett valóság.

 

Képek: Flickr, MIT

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!