Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

A világ legnagyobb outsourcing piaca elvérzik, ha mesterséges intelligenciáról van szó

MEGOSZTÁS

Két évvel a ChatGPT berobbanása után Kína újabb hullámokat vert a nemrég világot letaroló DeepSeek generatív mesterséges intelligencia modelljével. Miközben a globális verseny egyre élesedik, India úgy tűnik, hogy lemaradásban van, különösen a saját nyelvi modelljeinek fejlesztésében.

A törekvés megvan, a lemaradás mégis érezhető. Annak ellenére is, hogy az ország jelentősen támogatja az egyetemeket, kutatóintézeteket és startupokat abban, hogy a következő 10 hónapban létrehozzanak egy saját fejlesztésű, DeepSeek-szintű modellt. Ehhez több ezer csúcskategóriás processzort is biztosít a fejlesztők számára.

Az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman nemrég még szkeptikusan nyilatkozott India AI nagyhatalmi szerepéről. Ezt finomítva a napokban már úgy fogalmazott, hogy az országnak vezető szerepet kellene betöltenie ezen a területen. India egyébként a ChatGPT második legnagyobb felhasználói piaca.

Ezzel szemben a Microsoft bizakodóbb: hárommilliárd dollárt fektetett be az ország felhő- és AI infrastruktúrájába. Az Nvidia vezérigazgatója, Jensen Huang India technológiai tehetségét méltatta, amely kulcsszerepet játszhat a jövőbeli fejlődésben.

Ugyanakkor a fintech-szektorban India már bizonyított. Az Unified Payment Interface (UPI) rendszer forradalmasította a digitális fizetést, és a kormány-ipar-egyetemi együttműködés sikertörténetévé vált. Egy hasonló együttműködésre lenne szükség az AI-fejlesztés terén is.

A kihívások és lemaradás 

Bár körülbelül 200 generatív AI startup működik az országban, de az ország továbbra is komoly hátrányban van az USA-hoz és Kínához képest. Míg a két nagyhatalom már négy-öt év előnyt szerzett a katonai, jogi és nyelvi modellek fejlesztésében, India továbbra is alapvető strukturális problémákkal küzd.

Az egyik legnagyobb gond az oktatási és kutatási környezet hiánya. Míg az USA és Kína az összes AI-szabadalom 80%-át birtokolja (ebből Kína 60%-ot), India csupán 0,5%-ot. Az AI startupok magántőke-befektetései is elmaradnak: 2023-ban az indiai cégek csak töredékét kapták annak a tőkének, amelyet amerikai és kínai vállalatok bevonzottak.

Az állami támogatás is összehasonlíthatatlanul kisebb. Míg az USA „Stargate” projektje 500 milliárd dollárt különített el az AI-infrastruktúra fejlesztésére, India mindössze 1 milliárd dolláros AI-missziót hirdetett meg.

India óriási technológiai szakemberbázissal rendelkezik: a világ AI-szakembereinek 15%-a indiai. Azonban a legtöbben külföldön próbálnak szerencsét a jobb kutatási és munkalehetőségek miatt.

Hogyan lehet India versenyképes?

Bár India egyelőre nem áll készen egy DeepSeek szintű AI modell kifejlesztésére, mégis van lehetősége a gyors előrelépésre. A startupok például nyílt forráskódú platformokra építve fejleszthetik saját alkalmazásaikat. Hosszú távon azonban elengedhetetlen lesz egy saját fejlesztésű, alapvető nyelvi modell megalkotása, hogy az ország stratégiai önállóságot szerezzen.

Ehhez azonban indiai gyártású félvezetőkre és nagyobb számítási kapacitásra is szükség lesz – ami még mindig várat magára. Az elkövetkező évek meghatározóak lesznek abban, hogy India mennyire tudja csökkenteni a lemaradását az AI világversenyben.

 

(Kép: Unsplash)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!