Bob Cabana a SpaceNews beszámolója szerint kiemelte, hogy bár az orosz mérnökök folyamatosan dolgoznak a szivárgás forrásának feltárásán és elhárításán, a NASA továbbra is aggódik a PrK (átjárómodul) szerkezeti integritása miatt.
„Az oroszok szerint a további működés biztonságos, de ezt nem tudják a mi megelégedésünkre bizonyítani, ahogyan mi sem tudjuk az oroszokat meggyőzni arról, hogy a helyzet veszélyes”.
A légszivárgás forrását eddig a belső és külső hegesztési varratokra szűkítették le, azonban a probléma gyökere továbbra sem egyértelmű. Az ISS-program és az orosz űrügynökség, a Roszkozmosz májusban és júniusban közös egyeztetéseket tartott. Ekkora a szivárgás kockázati szintjét a legmagasabb kategóriába emelték.
Növekvő aggodalom, csökkenő biztonság
A szivárgás mértéke az évek során ingadozott, ám idén februárban újra növekedni kezdett. Áprilisban elérte a napi 1,5 kilogrammos csúcsot. A Space.com jelentése szerint a javításokkal sikerült ezt a szivárgási szintet nagyjából harmadára csökkenteni. Ugyanakkor a Roszkozmosz és a NASA nem jutott közös álláspontra arról, hogy a szivárgás mikor válhat tarthatatlanná.
„A Roszkozmosz biztos abban, hogy képesek ellenőrzés alatt tartani és lezárni a modul ajtaját, mielőtt a szivárgás veszélyes szintet érne el. Mi azonban további bizonyítékokat szeretnénk, amelyek alátámasztják ezt az optimizmust”
– áll a NASA főfelügyelői hivatalának jelentésében.
A szivárgás kérdése nem csupán műszaki, hanem politikai kihívást is jelent a két nagyhatalom űrügynökségei között. Az ISS működésének fenntartása és a biztonság garantálása érdekében elengedhetetlen a folyamatos együttműködés. Azonban a véleménykülönbségek akadályozhatják a gyors megoldás megtalálását.
A helyzet komolyságát jól mutatja, hogy a NASA a problémát egy lehetséges „katasztrofális meghibásodás” szintjére emelte. Az ISS, amely a nemzetközi tudományos együttműködés szimbóluma, az elkövetkező években új kihívások elé néz, ha a szivárgás problémáját nem sikerül hatékonyan kezelni.