Sarah Wynn-Williams korábban a Facebook globális közpolitikai igazgatója volt. Mint a meghallgatáson kifejtette: személyesen nézte végig a döntéshozatalt, amely szerint a cég vezetői hozzáférést biztosítanak a Kínai Kommunista Párt számára a Meta felhasználóinak adataihoz. Köztük amerikai felhasználókéhoz is.
Cáfolat, elrugaszkodás, érdekeltség: mi számít a Metának?
A BBC cikke szerint a Meta tagadta korábbi politikai igazgatójának állításait. “Sarah Wynn-Williams vallomása elrugaszkodott a valóságtól és hemzseg a hamis állításoktól” – mondta Ryan Daniels, a Meta szóvivője.
Daniels elmondta: Mark Zuckerberg vezérigazgató nyilvánosan beszélt arról, a vállalat érdekelt abban, hogy Kínában is kínálja szolgáltatásait. De – mint hozzátette – tény, hogy jelenleg nem működnek a Meta szolgáltatásai Kínában.
A Meta mégis szerez hirdetési bevételeket kínai székhelyű hirdetőktől. A szenátus igazságügyi albizottsága előtt tett vallomásában Wynn-Williams azt is állította, hogy a Meta “kéz a kézben” dolgozott Pekinggel a kínai közösségi párt kritikusainak elhallgattatását célzó cenzúraeszközök kiépítésén.
Az egykori Meta-igazgató azt mondta: a Meta engedett Kína azon követelésének, hogy törölje az Egyesült Államokban élő kínai disszidens, Guo Wengui Facebook-fiókját.
A Meta erre úgy reagált, hogy azért törölték Guo oldalát, illetve függesztették fel a profilját, mert az sértette a vállalat közösségi normáit.
Nem lát, nem hall, nem beszél
“A Kínai Kommunista Párt és Mark Zuckerberg egy dologban hasonlít: el akarják hallgattatni a kritikusaikat. Ezt személyes tapasztalatból mondom” – fogalmazott Wynn-Williams.
Wynn-Williams márciusban “Careless People” címmel adta ki memoárját a vállalatnál szerzett tapasztalatairól. Erre válaszként a Meta – sürgősségi eljárásban – elérte, hogy a volt igazgató ideiglenesen ne reklámozhassa könyvét, amelyben számos kritikus állítás szerepelt a vállalatnál töltött időszakáról.
A Meta szerint a könyv “hamis és rágalmazó”.
A szerdán az amerikai szenátus tagjai előtt tartott meghallgatást Josh Hawley, Missouri állam szenátora azzal nyitotta meg: a Meta “semmitől sem riadt vissza”, hogy megakadályozza Wynn-Williams vallomását.
Hawley szenátor állítása szerint a Meta pénzbüntetést javasolt, amiért Wynn-Williams elmondta a véleményét.
“50 ezer dolláros büntető kártérítéssel fenyegették meg őt minden olyan esetre, amikor nyilvánosan megemlíti a Facebookot. Még akkor is, ha az általa tett kijelentések igazak” – állította Hawley szenátor.
A Metánál a BBC-nek elmondták: az 50 ezer dolláros kártérítés a különválási megállapodás minden egyes lényegi megsértéséért jár. Ezt Wynn-Williams akkor írta alá, amikor 2017-ben távozott a cégtől.
Wynn-Williams szerint a Metánál azt mondták neki, hogy a leépítési tilalmi megállapodás alóli kivételek “megeszik a szabályt”. Ezt a Meta tisztázta: ez egy választott bíró megjegyzése volt, nem pedig a vállalaté. A vállalat azt is hozzátette: nem korlátozták a volt igazgatót abban, hogy a kongresszus előtt tanúskodjon.
(Kép: unsplash.com)