ICT Global első üzleti reggelijén a DevOps, DevSecOps és DataOps volt a fő téma, melyekről a Qualysoft Csoport szakértői adtak áttekintést – beszállítói partner oldalról –, és a Norsk Hydro Kiberbiztonsági és IT Igazgatója pedig vállalati oldalról bemutatta a legújabb trendeket és kihívásokat a DevOps és főleg az informatikai biztonság terén.
A reggelit Urbán Zsolt, az ICT Global alapítója nyitotta meg, elmondta, hogy milyen eredményekkel zárta a médium az első negyedévet és mik a további tervek, milyen szakmai rendezvényekkel készül a ICT Global nyárig.
A köszöntő után Korcsok Katalin, a Qualysoft magyarországi kereskedelmi és értékesítési igazgatója mutatta be a vállalatcsoportot, illetve vezette fel a nagyvállalati környezetben alkalmazható DevOps módszertant. Ko
rcsok Katalin kiemelte, hogy a DevOps szemlélet hozzásegíti a vállalkozásokat ahhoz, hogy stabilabb infrastruktúrával legyenek képesek kiszolgálni az üzleti oldalt és gyorsabb reakcióidővel válaszoljanak az ügyféligényekre.
Rendezvénysorozatunkat azért szerveztük meg, hogy segítséget nyújtsunk az ICT-szektor érdekeltjeinek megismerni az új technológiákat, az integrálási lehetőségeket és összekössük az érdekelteket.
A reggeli során a fő előadó, dr. Hasznics Milán, a Qualysoft Csoport vezérigazgatója kiemelte, hogy az informatikai infrastruktúra fejlesztése és biztonságának garantálása nélkülözhetetlen a modern üzleti világban. Miután a régi rendszerek sérülékennyé váltak a megnövekedett és egyre kifinomultabb támadásokkal szemben, ezért védelmük érdekében érdemes behozni az eDevOps (nagyvállalati DevOps), a DevOps, a DevSecOps (informatikai biztonsággal kiegészülő DevOps) és a DataOps (adatok és folyamatok integrációja a nagyobb adatmennyiség kezeléséhez) megközelítéseket, melyeknek célja az informatikai folyamatok hatékonyabbá tétele, a szoftverek és alkalmazások minőségének javítása, a fejlesztési és üzemeltetési idők csökkentése, valamint a rendszerek biztonsága.
Az eseményen résztvevők megtudhatták, hogy a DevOps alapjai a fejlesztési és üzemeltetési folyamatok integrációja, míg a DevSecOps a biztonsági szempontokat is figyelembe veszi ebben az integrált megközelítésben. A DataOps pedig a nagy adatmennyiségek hatékony kezelésére fókuszál.
Az előadó rámutatott arra is, hogy az informatikai biztonság rendkívül fontos tényező a teljes üzletmenetre nézve, és egyre nagyobb kihívást jelent a vállalatok számára. A kiberbűnözés növekedése és a kiberfenyegetettségek kiszámíthatatlansága miatt kulcsfontosságú a megelőzési stratégiák kidolgozása és az állandó figyelemmel kísérés, monitorozás.
Dr. Hasznics előadását követően, Majtényi Mártával – a Norsk Hydro kiberbiztonsági igazgatójával – egy kerekasztal beszélgetés során tárták a megjelentek elé azokat a tapasztalatokat, amelyeket nagyvállalati- illetve beszállítói oldalon szereztek az IT-fejlesztések során. A beszélgetés során kiderült továbbá, hogy jellemzően a magyar vállalatokra, különösképpen a gyógyszeripar, a gyártói-, a banki- és pénzügyi-, a telekommunikációs, a kormányzati vagy az energiaellátás iparágakban még mindig földhöz ragadt legacy, azaz ősrendszereket használnak, amelyeket nehezebb modernizálni. A körülöttünk zajló változások miatt azonban elérkezett az idő a paradigmaváltáshoz, azaz amikor is érdemes egy vonalat húzni, hogy a az informatikai rendszereket például moduláris fejlesztéssel lépésről-lépésre újjáépítsék, illetve többlépcsős védelemmel ellássák. Mindemellett érdemes a humán faktorral is számolni és minél hamarabb elkezdeni a munkavállalók információvédelmi és informatikai biztonsági edukációját, akár úgy, hogy példamutatásként egy fiatalabb kollégát illesztenek a szervezetbe, aki ismeri és tudja az új módszereket alkalmazni.
Az ICT Talks első rendezvényét interaktív beszélgetéssel zártuk a megjelentek részvételével, ahol számos fontos kérdés elhangzott, például egy vegyipari vállalat részéről a számos használatban lévő applikáció priorizálásra vonatkozóan, vagy épp egy másik érdeklődő részéről, hogy a pénzügyi és kormányzati szektort érintő szabályozottság milyen korlátokat emelhet a DevOps bevezetésével kapcsolatban.
Összességében az ICT Global első üzleti reggelije sikeresen bemutatta az informatikai folyamatok hatékonyabbá tételének legújabb trendjeit és a kiberbiztonsági kihívásokat, amelyekkel a vállalatoknak szembe kell nézniük a digitalizált világban.