A francia technológiai ökoszisztéma példátlan pénzügyi zavarok időszakát éli. Az elmúlt év fordulópontot jelent, mivel az A-sorozatú befektetési körök utáni startup-csődök ugrásszerűen megnövekedtek. (A “Series A” befektetési kör a kritikus, első nagy tőkebevonási szakasz az induló cégek esetében.) Franciaországban 2024-ben először a fizetésképtelenségi és szerkezetátalakítási eljárások száma meghaladta az elsőkörös befektetési fordulók számát. Ez pedig jelentős piaci változást mutat – szögezi le az elemzés
A prediktív analitika segíthet
A ScaleX Invest legújabb “fehér könyvében” a csődök hátterében álló pénzügyi sebezhetőségeket elemezte. A cég szakértői szerint a prediktív analitika segítségével a befektetők akár negyedére csökkenthetik a fizetésképtelenség kockázatát.
A romló makrogazdasági feltételek mellett sok startup küzd a finanszírozás megszerzéséért. Ez pedig a pénzügyi nehézségek számottevő növekedéséhez vezet a technológiai szektorban.
A ScaleX mélyelemzése a startup-csődök mögött meghúzódó tendenciákat és a pénzügyi sebezhetőségeket elemezte. A tanulmány mintegy 1500 francia startup és scale-up vállalkozást vizsgált. Olyanokat, amelyek legalább ötmillió euró tőkefinanszírozásban részesültek. E vállalatok többségét 2014 és 2020 között alapították, ami magas vállalkozói aktivitással jellemezhető időszak volt. Annak ellenére, hogy a franciaországi startupok összesen 3,3 milliárd eurót gyűjtöttek ebben a periódusban, a startupok nagyjából tizede pénzügyi nehézségekkel küzdött.
A mögöttes okok feltérképezése
A ScaleX tanulmánya a kudarcok mögötti okokat a következőkben látta:
- A vállalat életkora és a pénzügyi nehézségek közötti összefüggés
- A finanszírozási ciklusok hatása a fizetésképtelenségi kockázatokra
- A pénzügyi nehézségeket előrejelző legfontosabb pénzügyi mutatók
- A befektetői támogatás szerepe a vállalkozások túlélésének biztosításában
A korai figyelmeztető jelek felismerése és a startupok ellenálló-képességének értékelése egyre nagyobb kihívást jelent a piacon.
Az elemzés számos strukturális és gazdasági tényezőt emelt ki, amelyek a francia technológiai ágazatban a csődök számának növekedését okozzák.
Ezek között volt a fokozott makrogazdasági nyomás. A CoVid utáni válság, a geopolitikai feszültségek és az infláció hosszú távú hatásai mélyen átalakították a kockázati tőkepiacot. A likviditás szűkült, az értékelések csökkentek, és a startupok egyre nehezebben tudnak további finanszírozást szerezni.
Emellett 2024-ben éles piaci váltás volt érzékelhető. Először fordult negatívba a finanszírozott startupok nettó egyenlege. Több a csőd- és az átszervezési eljárás indult, mint amennyi új A-szériás fordulót tartottak. Ez a fordulat komoly változást jelent a befektetési dinamikában, ami miatt a szisztematikus kockázatkezelési eszközökre a korábbiaknál nagyobb szükségesség van.
Gyenge immunitás a scaleup cégeknél
A 6-8 éves startupokat érintették leginkább a pénzügyi nehézségek, ami rávilágít a hiper-növekedési fázis utáni skálázás kihívásaira. Még a 9-12 éves vállalkozások közül is vannak olyanok, amelyek továbbra is sérülékenyek, ami azt bizonyítja, hogy a hosszú élettartam önmagában nem garantálja az ellenálló képességet.
Fontos megállapítása az elemzésnek, hogy a finanszírozás már nem garantálja a túlélést. A csődök leggyakrabban három évvel a finanszírozási kör után következnek be, ami a jövedelmezőség és a piaci alkalmazkodás alapvető gyengeségeire világít rá. Azok a startupok, amelyek a finanszírozás után nem érik el a pénzügyi stabilitást, különösen sérülékenyek.
A jövedelmezőségi és méretezhetőségi mutatók továbbra is döntő fontosságúak. Az egy teljes munkaidős (FTE) egyenértékre jutó alacsony árbevétellel és tartósan negatív árréssel rendelkező vállalatoknál nagyobb a csőd kockázata. Ez rávilágít a kiegyensúlyozott növekedés fontosságára, ahol a skálázhatóságot a nyereségességhez vezető egyértelmű útnak kell kísérnie. Ahelyett, hogy kizárólag a terjeszkedésre és a külső finanszírozásra támaszkodnának.
A befektetői kockázatok csökkentésére a ScaleX SaaS-platformja adatvezérelt kockázatkezelési megoldást kínál. Emellett előrejelző modellekkel is értékelik a legfontosabb pénzügyi mutatókat, hogy azonosítani tudják a bajok korai figyelmeztető jeleit.
Mivel Franciaországban a technológiai ökoszisztéma egyre szigorúbb finanszírozási feltételekkel szembesül, a kockázatok előrejelzése minden eddiginél kritikusabb szempont.
(Kép: unsplash.com/Per Loov)