A Covid-19 világjárvány idején az amerikai kormány „nyomást gyakorolt” a vállalatra, hogy cenzúrázzák a Facebookon és Instagramon megosztott tartalmakat. Az üzletember szerint az akkori döntéseiket ma már másképp hozná meg, és sajnálja, hogy engedtek a kormányzati nyomásnak.
A kormányzati befolyás a Facebookot is utolérte
Zuckerberg egy nyílt levélben kifejtette, hogy Joe Biden adminisztrációjának magas rangú tisztviselői nyomást gyakoroltak a Metára.
A cél az volt, hogy cenzúrázzanak bizonyos Covid-19 tartalmakat, beleértve a humort és a szatírát is, amelyek a pandémia idején terjedtek a közösségi média platformokon.
„2021-ben Biden adminisztrációjának magas rangú tisztségviselői, köztük a Fehér Ház, hónapokig nyomást gyakoroltak a Facebookra, hogy cenzúrázzunk bizonyos Covid-19 tartalmakat. Sajnálom, hogy engedtünk a nyomásnak”
– írta Zuckerberg.
Facebook cenzúra
A Covid-19 járvány idején a Facebook téves információk elleni kampányt indított, amelynek keretében figyelmeztetéseket helyeztek el a felhasználók által megosztott tartalmak mellett.
A cég eltávolította a Covid-vakcinákat kritizáló posztokat, és korlátozta azokat az elméleteket, amelyek szerint a vírus egy kínai laboratóriumban keletkezett. Biden a kampány idején azzal vádolta a közösségi médiaplatformokat, hogy „embereket ölnek” a téves információk terjesztésével.
Zuckerberg elmondta, hogy a jövőben nem kívánnak kompromisszumot kötni a Meta tartalmi szabványaival semmilyen adminisztráció nyomása miatt. Kiemelte, hogy a vállalat készen áll visszautasítani hasonló kéréseket a jövőben, legyen szó bármelyik politikai oldalról.
Van, aki örült, hogy ez a levél nyilvánosságra került
Az igazságügyi bizottság, amelyet republikánusok irányítanak, Zuckerberg beismeréseit „a szólásszabadság nagy győzelmének” nevezte. A Fehér Ház azonban védelmébe vette a pandémia alatti intézkedéseit, mondván, hogy felelős cselekvésekre ösztönözték a technológiai cégeket a közegészség és a biztonság védelme érdekében.
A Meta körüli viták nem állnak meg itt: a vállalat a Biden-családot érintő információkat is cenzúrázta, amelyekről utólag kiderült, hogy nem voltak dezinformációk. Zuckerberg szerint ezeket a történeteket sem kellett volna eltüntetni.
A Meta vezérigazgatójának beismerései új fénybe helyezik a Covid-19 járvány alatti cenzúrát, és komoly kérdéseket vetnek fel a kormányzat és a közösségi média platformok közötti kapcsolatról.
(Kép: flickr/Maurizio Pesce)