Új szelek fújnak a Szilícium-völgyben. Elon Musk úttörőnek számított, amikor a Twitter megvásárlása után teljesen átalakította Amerika legkedveltebb közösségi oldalának működési elveit. Bevallottan célja volt, hogy bármilyen vélemény megjelenhessen és ne fordulhasson elő, hogy egyes vélemények politikai állásfoglalás miatt ne kerüljenek a nyilvánosság elé.
Akkor döntéséért számosan kritizáltak, mondván, hogy tényellenőrzés hiánya utat nyit az összeesküvés-elméleteknek és az álhíreknek, amelyek bizonyítottan a valós tartalmak terjedési sebességének többszörös gyorsaságával árasztják el a közösségi médiát.
Szabad véleménynyilvánítás gyökerei
Most Mark Zuckerberg bejelentette, hogy a Meta felhagy a független tényellenőrzőkkel a Facebookon és az Instagramon, helyette X-stílusú „közösségi jegyzetekre” készülnek, ahol a bejegyzések pontosságának kommentálása a felhasználók feladata lesz.
Mark Zuckerberg úgy nyilatkozott videójában, hogy a 2016 óta alkalmazott külső moderátorok „politikailag túlságosan elfogultak” voltak, így „ideje visszatérni a szabad véleménynyilvánítás gyökereihez”. Ezzel a Meta tulajdonképpen a Facebook kezdeti időszaknak rendszeréhez tér vissza.
Szakértők szerint a lépés annak köszönhető, hogy a technológiai vezetők igyekeznek javítani a kapcsolatokat Donald Trump megválasztott elnökkel, aki január 20-án veszi át a hatalmat. Trump és republikánus szövetségesei bírálták a Metát tényellenőrző politikája miatt, azt a jobboldali hangok cenzúrájának nevezték.
A változtatás bejelentése után Trump egy sajtótájékoztatón elmondta, lenyűgözte Zuckerberg döntése, és hogy Meta „nagy utat tett meg”. Az egyik prominens republikánus Joel Kaplan szerint a független moderátorok alkalmazása jó szándékú megoldás volt, de „túl gyakran vezetett cenzúrához”.
Az online gyűlöletbeszéd elleni kampányolók megdöbbenéssel reagáltak a döntésre, és a káros következményeket hangsúlyozzák. A Meta jelenlegi tényellenőrző programja a hamisnak vagy félrevezetőnek tűnő tartalmakat független szervezeteknek utalja hitelességük megvizsgálása érdekében. A bejegyzésekhez címkéket lehet csatolni, amelyek több információt kínálnak a felhasználóknak, és lejjebb helyezhetők el hírfolyamukban. Ezt váltják a közösségi jegyzetek, amelyhez a mintát Musk X-e adta. Ott különböző nézőpontú emberek olyan megjegyzésekben állapodnak meg, amelyek kontextust vagy pontosítást adnak a vitatott bejegyzésekhez.
Csak Amerikában
A Meta szerint az új rendszer csak Amerikában fog működni, és nincs jelenleg elvben az európai bevezetés. A Full Fact tényellenőrző szervezet, amely az európai posztok ellenőrzését is végzi, például cáfolta elfogultságot. Chris Morris vezérigazgató kiábrándító és visszafelé irányuló lépésnek tartja a döntést, amely komoly kockázatokat rejt.
Szakértők ugyanakkor elismerik, hogy a Meta túl sokszor avatkozott be, és gyakran túl lassú volt a reklamációra érkező válasz. Zuckerberg szerint most ugyan lehet, hogy több negatív tartalom fog megjelenni a hírfolyamokban, viszont csökken azon ártatlan bejegyzések és fiókok számának korlátozása, amelyek ok nélkül lettek a tényellenőrzés áldozatai.