A megegyezést követően Dritan Abazovic, Montenegró miniszterelnöke, valamint Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnöke szándéknyilatkozatot írt alá a nyugat-balkáni ország digitális átállásának felgyorsítása céljából. A tájékoztatás szerint az infokommunikációs (IKT) ágazat Montenegró társadalmi és gazdasági fejlődésének legfontosabb hajtóereje. A digitalizáció jelentős hatással bír a fenntartható gazdasági fejlődésre, amelyben a montenegrói kormány stratégiai partnere a 4iG csoport lehet a jövőben.
Az együttműködés a felek szándéka szerint kiterjedhet az 5G hálózat és az infrastruktúra-fejlesztésére, illetve innovatív megoldások bevezetésére. A 4iG elkötelezett amellett, hogy élvonalbeli tudást és támogatást nyújtson Montenegró és a nyugat-balkáni régió egésze számára – írták. A 4iG stratégiai befektetőként 2021-ben, a Telenor Montenegro felvásárlásával lépett be a Nyugat-Balkán telekommunikációs piacára. A később ONE Montenegróra újramárkázott mobilszolgáltató piacvezető, technológiai fejlődése pedig iránymutató az országban.
Dritan Abazovic, Montenegró miniszterelnöke a közlemény szerint elmondta: az aláírt szándéknyilatkozat amellett, hogy mindkét fél számára előnyös, Montenegró érdekét szolgálja. A partnerség a lakossági szolgáltatások minőségét is jelentősen javíthatja, az Európai Unióban tapasztalható színvonalra. A 4iG a régióban és az országban végzett tevékenysége a korszerű technológiák bevezetését, a kiberbiztonság magasabb szintre emelését és a közigazgatás digitalizációjának felgyorsítását is ígéri – mondta.
Jászai Gellért, a 4iG csoport elnöke az aláírás követően elmondta: a szándéknyilatkozat egy hosszú távú együttműködés első lépése, amely aktív szerepet biztosíthat Montenegró digitális fejlődésében és az ennek köszönhető gazdasági és társadalmi versenyképesség növekedésében. Hozzátette: a 4iG IKT-szektorban megszerzett kompetenciája és tapasztalata segíthetnek abban, hogy többszintű lehetőséget biztosítsanak a montenegrói digitalizáció felgyorsítására a közszolgáltatások informatikai megoldásaitól kezdve a lakossági és üzleti távközlési szolgáltatásokig.
Arról is tájékoztattak, hogy a 4iG közszolgáltatások digitalizálása és az e-kormányzati projektek fejlesztése, integrálása terén szerzett széles körű tapasztalatai javíthatják a közigazgatás hatékonyságát. Céljainak megvalósítása érdekében a 4iG Nyrt. és a montenegrói kormány közös munkacsoportot hoz létre, amely rendszeresen értékeli majd az együttműködés eredményeit, és konkrét tevékenységeket határoz meg és hajt végre.
A 4iG a jövőben új fejlesztési programokat is javasolhat, amelyek megfelelnek a digitális átalakulás egyre növekvő követelményeinek. A “Montenegró digitális átalakulási stratégiája 2022-2026” keretében megfogalmazott célok elérése érdekében az együttműködés a gazdasági, távközlési és digitalizációs ágazatokon átívelő megoldásokat valósíthat meg – írták.
A közlemény szerint a budapesti székhelyű, magyar többségi tulajdonú 4iG Nyrt. Magyarország és a nyugat-balkáni régió vezető távközlési és IT-csoportja, a tudásalapú, digitális gazdaság egyik vezető vállalata. A vállalat folyamatosan bővíti szolgáltatásait, szakértelmét és portfólióját, hogy megfeleljen a távközlési és IT-piacok változásainak és igényeinek. A 4iG-csoport jelenleg közel 8200 főt foglalkoztat.
A 4iG Nyrt. árbevétele 73 százalékkal, 115,17 milliárd forintra, EBITDA-ja (kamatok, adófizetés és értékcsökkenési leírások előtti eredménye) pedig 131 százalékkal, 36,27 milliárd forintra emelkedett idén az első negyedévben. A 4iG Nyrt. részvényeivel a prémium kategóriában kereskednek a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT).
A részvény csütörtökön 1,62 százalékos emelkedéssel 689 forinton zárt, az elmúlt egy évben a legmagasabb árfolyama 910, a legalacsonyabb 611 forint volt.