A kvantumszámítástechnika területe évtizedek óta létezik, de csak az utóbbi években történt jelentős előrelépés a gyakorlati megvalósítás felé. A kvantumfizika tulajdonságait kihasználva az újgenerációs gépek a hagyományos biteket (a digitális információ tárolására és átvitelére használt „egyeseket” és „nullákat”) kvantumbitekre (qubitekre) cserélik, amelyek a szuperpozíciónak nevezett jelenségen keresztül egyszerre működhetnek egyesként és nullaként.
Ez lehetőséget ad a kvantumszámítógépeknek, hogy nagyságrendekkel nagyobb teljesítményűek legyenek, mint a mai korszerű szuperszámítógépek, amelyek hagyományos számítástechnikát használnak.
Skálázhatósági probléma
A mostani áttörés középpontjában a kvantumszámítástechnika skálázhatósági problémája áll, amely az oxfordi tudósok állítása szerint lehetővé teszi a technológia ipari szinten való megvalósítását. Ugyanakkor nem ez az első eset, hogy a tudósok kvantumteleportálást értek el. Korábban qubitek mozgatása nélkül sikerült adatokat átvinni egyik helyről a másikra.
Az oxfordi áttörés az első demonstrációja a logikai kapuk egy hálózati kapcsolaton keresztül való kvantumteleportálásának. A kutatók szerint a kvantumteleportációs technika egy jövőbeli „kvantuminternet” alapját képezheti, amely rendkívül biztonságos hálózatot kínálna a kommunikációhoz, számításokhoz és érzékeléshez.
Összekapcsolt gép
A kvantumteleportáció korábbi verziói a kvantumállapotok fizikailag elkülönített rendszerei közötti átvitelére összpontosítottak. Most a kvantumteleportálás hoz létre kölcsönhatásokat a távoli rendszerek között. Ezen kölcsönhatások testre szabásával logikai kvantumkapuk (a kvantumszámítás alapvető műveleteit) készülnek a különálló kvantumszámítógépekben elhelyezett qubitek között. Így Ez összekötik a különböző kvantumprocesszorokat egyetlen, összekapcsolt kvantumszámítógéppé.
A kutatók azt is kimutatták, hogy a kvantumrendszer megépíthető és méretezhető a már elérhető technológia segítségével. A kvantumszámítógépek bővítése továbbra is komoly technikai kihívás, amely valószínűleg új fizikai ismereteket, valamint intenzív mérnöki fejlesztéseket tesz szükségessé az elkövetkező években.