Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Önálló életet él a Google Play, random appokat telepíthet

MEGOSZTÁS

Előfordult már olyan, hogy egyszer csak egy ismeretlen alkalmazás logója mosolyogott a telefon kezdőképernyőjén? Ha igen, arra is van magyarázat, ha pedig nem, akkor érdemes rá felkészülni. Mint kiderült a Google Play időnként hajlamos önállósítani magát – de vajon mi állhat a jelenség mögött?

A TechViral jelentése szerintv több felhasználó számolt be arról, hogy olyan alkalmazások jelentek meg a telefonjukon, amelyeket nem is telepítettek.

Triviális és kevésbé triviális okok

A jelenség mögött számos technológiai és felhasználói tényező állhat. Egyrészről az ajánlott appok automatikus telepítése – amikor új telefont vásárolunk, a Play áruház felajánlja a korábban letöltött appok automatikus telepítését. De a Google-fiókhoz kötött eszközök között előfordulhat, hogy egy másik eszközön végzett telepítés véletlenül egy másikra is szinkronizálódik.

Ugyanakkor épp annyira okozhatja mindezt jogosulatlan engedélyből fakadó alkalmazás manipuláció. A harmadik féltől származó alkalmazások a telepítés során pjogosulatlan engedélyeket kérhetnek, amelyek lehetővé teszik számukra további appok letöltését.

Az olcsóbb telefonok gyakran előre telepített alkalmazásokkal (bloatware) érkeznek, és ezek időnként automatikusan frissülhetnek vagy új appokat telepíthetnek.

Miért problémás ez?

Elsőre talán csak bosszantónak tűnik, hogy egy nem kívánt alkalmazás kerül a telefonunkra, de a jelenség mögött komolyabb problémák is rejtőzhetnek.

A nem kívánt alkalmazások hozzáférhetnek személyes adatainkhoz, például névjegyekhez, tartózkodási helyhez vagy üzenetekhez. Ha ezek az appok rosszindulatú céllal készültek, az komoly adatvédelmi problémákat okozhat.

Az extra appok lelassíthatják a készüléket, különösen akkor, ha háttérben futó folyamatokat indítanak.

Még ha nem is használjuk ezeket az alkalmazásokat, a letöltésük és az esetleges automatikus frissítések adatforgalmat és tárhelyet foglalnak.

Hogyan védekezhetünk?

Szerencsére a problémát nem kell tétlenül szemlélnünk. Az alábbi tippek segítenek abban, hogy ellenőrzésünk alatt tartsuk, mi kerül a telefonunkra.

  1. Ellenőrizzük az engedélyeket

Mindig nézzük át, milyen engedélyeket kér egy alkalmazás telepítéskor. Ha valami gyanúsan túl sok hozzáférést akar, jobb, ha elkerüljük.

  1. Kapcsoljuk ki az automatikus telepítést

A Google Play beállításaiban lehetőség van az automatikus app-telepítés letiltására. Kapcsoljuk ki ezt a funkciót, hogy teljes kontrollunk legyen a telepítésekről.

  1. Használjunk megbízható forrásokat

Csak hivatalos, megbízható alkalmazásokat töltsünk le, és kerüljük azokat az appokat, amelyek kevés letöltéssel vagy gyenge értékeléssel rendelkeznek.

  1. Telepítsünk vírusvédelmi alkalmazást

Egy jó minőségű antivírus segíthet kiszűrni a potenciálisan veszélyes alkalmazásokat.

 

(Kép: Unsplash/Mika Baumeister)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!