Magyarországon is komoly problémát okoznak az úgynevezett unokázós csalók, akik kifejezetten az időseket támadják.
Hasonló esetnél a valószínüleg rosszabbul látó, rosszabbul halló vagy éppen szellemileg sem teljesen friss idős nyugdíjas az utolsó fillérét is odaadja, hogy megmentse szeme fényét, az unokáját, akinek a csalók szerint éppen valamilyen oknál fogva pénzre van sürgősen szüksége. A kriptocsalások ennél kifinomultabban dolgoznak. Ám itt is az idősek hiszékenységét, illetve a számítástechnikában való viszonylagos járatlanságukat használják ki a bűnözők.
Az FBI adatai szerint tavaly összesen 69000 panasz érkezett az illetékes hatósághoz, zömük hatvan év felettiektől. A szakértők szerint ez jól mutatja, az idősebb generáció túlzottan ki van téve az internetes csalásoknak. A kiberbűnözés okozta problémák a jelentés szerint 45 százalékkal növekedtek 2023-ban.
A csalók többlépcsős módszerrel dolgoznak
Az elmúlt évek inflációja és pénzügyi bizonytalansága az amerikai időseket is megviselte, ezt használják ki a netes csalók, akik a befektetések hatalmas megtérülését ígérik a gyanútlan áldozatoknak. A social engineering pszichológiai manipulációjával először elnyerik a bizalmukat. Társkereső alkalmazásokat, közösségi média platformokat, professzionális networking oldalakat vagy titkosított üzenetküldő alkalmazásokat használnak, hogy kapcsolatot létesítsenek, majd amikor kialakul a bizalom, felvetik a befektetés lehetőségét. Ezt a jól ismert multi-level markting stílusban teszik, hogy az áldozat ne tudjon nemet mondani. A befektetés egy a bűnözök által használt kriptovaluta oldalon történik, aztán egy idő utána a hozam lehívásához kivonási díjat kérnek. Végül az össze pénzt zsebre teszik.
A helyzetet súlyosbítja, hogy amikor áldozat szembesül a csalással, akkor olyan kriptovaluta „szakértők” keresik meg őket, akik elvileg vissza tudják szerezni az elveszett vagyont. Mindez csak további összegek megszerzésére szolgál.
Gyanakodjunk!
A kép elrettentő, de nagyon gyakori. 2021-ben még csak 35000 panasz érkezett, azóta a veszteségek évente több milliárddal ugrottak meg. A pénzügyi csalások egyetlen kategóriája ez, amely meghaladja a kilenc számjegyet. Szakértők szerint a legjobb védekezési mód, ha az ember gyanút fog, amikor a befektetésre csábító „ismerős” nem akar találkozni reménybeli áldozatával, a bűnözők ugyanis nem kockáztatják, hogy azonosítani tudják őket. A hasonló valódi befektetések alapja a személyes kapcsolat.
A jelentés a zsarolóvírusok gyakoriságáról is ír, amelyek a mostani adatok szerint jóval nagyobb vesztséget okoztak, mint a márciusban jelzett 59,6 millió dollár. Az akkori szám számos költséget nem tartalmazott (bérek, idő, felszerelés stb.). Az igazság, hogy a vállalati szférában ez a pénzszerzési forma továbbra is rendkívül elterjedt.