Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Mikor veszik el a munkánkat a virtuális alkalmazottak?

MEGOSZTÁS

Az OpenAI főnöke szerint a „virtuális alkalmazottak” már idén megjelenhetnek a munkaerőpiacon. Mindez annak a törekvésnek köszönhető, hogy a mesterséges intelligenciával foglalkozó cégek rendre szorgalmaznak olyan felhasználási módokat, amelyek megtérítik a technológiába való jelentős befektetést.

Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója számos munkaerőpiaci résztvevő számára aggasztó kijelentéssel kezdte az évet. Altman szerint ugyanis az AI alapú, önállóan munkát végző eszközök már az idén megjelenhetnek a munkaerőpiacon, ez pedig komolyan átalakíthatja a cégek működését és üzleti teljesítményét.

Tény, hogy mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatok profitoptimalizálási célja miatt rendre keresik az olyan felhasználási módokat, amelyek megtérítik a technológiába való jelentős befektetést, az AI-alkalmazottak pedig vitán felül ilyenek.

A Microsoft (az OpenAI legnagyobb támogatója) már bejelentette az önállóan feladatokat végrehajtó AI-eszközök például a McKinsey tanácsadó cégnél. A korai alkalmazók között több nagy név is szerepel.

Versenytársak és szuperintelligencia

Az OpenAI ebben a hónapban tervezi az Operator nevű AI-ügynök piacra dobását, a Microsoft már bejelentette Copilot Studiót, a rivális Anthropic pedig a Claude 3.5 Sonnet AI modellt, amely például képes gépelni vagy mozgatni a kurzort. Az Operator a felhasználó nevében végzett műveletek elvégzésére, például kód írására vagy utazás lefoglalására lesz használható.

A McKinsey az ügyfelek megkereséseinek feldolgozását bízza saját AI-ügynökére, amely például ütemezni fogja a találkozókat. A tanácsadó cég előrejelzése szerint 2030-ra az Egyesült Államok a ledolgozott munkaóráinak harminc százalékát kitevő tevékenységek automatizálhatók lesznek.

Tavaly a Microsoft mesterséges intelligenciáért felelős vezetője, Mustafa Suleyman már jelezte, hogy a cég dolgozik az AI-ügynökök kifejlesztésén, a cél, hogy ezek képesek legyenek tranzakciós döntéseket hozni. A tesztelés során lenyűgöző eredmények és nagyon rosszak is születettek Suleyman szerint.

Altman is blogolt korábban olyan mesterséges intelligencia rendszerekről, amelyek „általában okosabbak az embereknél”. Az OpenAi jövőbeni fejlesztési iránya a „szuperintelligencia”, amivel Altman szerint „bármit meg lehet tenni”, hiszen „nagymértékben felgyorsíthatják a tudományos felfedezéseket és az innovációt”.

Kell félni?

Altman blogbejegyzése ugyanakkor számos munkaerőpiaci szereplőben váltott ki félelmet, előkerültek a közösségi médiában azok a régi szólamok, amelyek szerint a mesterséges intelligencia veszélyezteti az emberi munkavégzést. Rab Árpád jövőkutató erre rendre úgy reagál, hogy az emberek valójában nem a munkájuk, hanem a pénzük elvesztésétől félnek. Ez azonban kiküszöbölhető, ha a munkavállaló képes alkalmazkodni, ami nem csak az AI esetén, hanem minden munkavállalási helyzetben szükséges.

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!