Az új teszt első lépése, hogy a pácienstől vett vérplazmáját lézersugárral világítják meg, majd mesterséges intelligencia segítségével értelmezi az eredményeket. Feltárják a sejtek és szövetek kémiai felépítésében bekövetkezett apró változásokat, a publikált pilot projekt eredményei szerint meglepő pontossággal.
98 százalékos hatékonyság
A vizsgálat további előnye, hogy nem invazív, így sokkal kisebb megterhelést jelent, mint a jelenleg rendelkezésre álló lehetőségek. Az Edinburghi Egyetem kutatói kifejezetten a legkorábbi stádiumban lévő betegségre koncentráltak. A mesterséges intelligencia az 1a stádiumban fellépő finom változásokat keresi a véráramban. A kísérleti vizsgálatban 12 emlőrákos betegektől vettek mintát és 12 kontrollmintával dolgoztak, így kimutatták, hogy a teszt 98 százalékos hatékonysággal azonosította a mellrák 1a stádiumát.
Ezek a változások nem észlelhetők a most elérhető tesztekkel. A csapat szerint új módszerük javíthatja a betegség korai felismerését, és megnyithatja az utat a rák többféle formájának szűrővizsgálataihoz.
A probléma ugyanis, hogy a legtöbb rákos haláleset a késői diagnózis miatt következik be, tehát az orvosok csak akkor ismerik fel, hogy baj van, amikor a tünetek nyilvánvalóvá válnak. A korai diagnózis kulcsfontosságú a hosszú távú túléléshez.
Jelenleg az emlőrák-tesztek fizikai, röntgen- vagy ultrahangvizsgálatot, esetleg sejtek kinyerését, vagyis biopsziát foglalnak magukban. A korai felismerés pedig a veszélyeztetett csoportokba tartozó személyek szűrésén múlik.
Négyféle ráktípus
A kutatás résztvevői ugyanakkor elismerték, hogy bár a jelenlegi eredmények kiválóak, először adatbázisépítésre van szükség, és az adatok jelentős elemzésére, mielőtt más ráktípusokra is alkalmaznák az új módszert.
Jelenleg a teszt a mellrák négy fő altípusát tudja megkülönböztetni több mint 90 százalékos pontossággal. Ez lehetővé teszi a betegek számára, hogy hatékonyabb és személyre szabott kezelést kapjanak a jövőben.